Zlatá slza a muži v černém na výstavě v Litomyšli

Zlatá slza a muži v černém na výstavě v Litomyšli | foto: Michal Klíma, MAFRA

Originální zlatá slza dojímá po Šanghaji a Ostravě diváky v Litomyšli

  • 2
Obrovská zlatá slza, která se podílela na úspěchu české expozice na výstavě Expo 2010 v Šanghaji, je k vidění v Litomyšli. Týden ji mohou obdivovat nejen návštěvníci festivalu Smetanova Litomyšl. Přispějí tak na konto charitativní organizace Naděje.

Před 17. hodinou obstoupili bodyguardi podstavec, který ukrýval unikátní dílo Federica Díaze. Osmdesáticentimetrovou slzu pokrývá vrstva 24karátového zlata.

"Právě jsme odhalili symbol naděje, porozumění a lidské pospolitosti," řekl autor v Novém kostele v Litomyšli.

Zlatá slza a její autor Federici Diaz na výstavě v Litomyšli
Zlatá slza a muži v černém na výstavě v Litomyšli

Socha je umístěna mezi plastikou dvou kruhů od Karla Malicha a stolem Páně. V kostele nebude dělat radost jen věřícím, výtěžek ze vstupného, které je 50 korun, půjde charitativní organizaci Naděje.

LacrimAu

V Litomyšli vystavený originál slzy s názvem LacrimAu symbolizuje dvě polohy emocí - radost a smutek. Její název je kombinací latinského výrazu pro slzu a chemické značky zlata. Přestože nakonec není vyrobena celá z tuny zlata, do českého pavilonu na Expu přilákala několik milionů lidí. V Litomyšli bude slza k vidění ještě celý příští týden, denně od 10 do 18 hodin.
Pak podle autora LacrimAu poputuje do Brooklynského muzea v New Yorku.

Upřesnění: V článku bylo původně mylně uvedeno, že v Litomyšli je vystavena kopie LacrimAu. Za nepřesnost se omlouváme. Redakce iDNES.cz.

"Ze vstupného chceme také uhradit část pětimilionového dluhu, který vznikl při stavbě kostela, " uvedl kazatel Daniel Smetana. Na výstavu probíhající do 26. června láká také školní výlety.

Výstavu slzy domluvil litomyšlský galerista Zdeněk Sklenář, který na výstavě Expo sklidil úspěch s ilustracemi Opičího krále.

"Když se řekne slovo slza, jeho význam všichni známe. Pro mě je ale dnes slza symbolem obrovské vizionářské síly, kterou její tvůrce předvedl při shánění sponzorů, aby mohla vzniknout, " řekl Sklenář.

26. ledna 2011

O zlatu pro výrobu slzy jednala dokonce česká vláda, původně ho měla být tuna. Nakonec muselo být dílo skromnější. Na Expu tvořila slza součást rozsáhlejšího projektu.

Nacházela se ve skleněné krychli, do níž směl vstoupit jen každý pětistý návštěvník českého pavilonu. Ve speciálním křesle pak byly při pohledu na kapku snímány jeho reakce, po jejichž vyhodnocení automatická pipetovací stanice namíchala z různých esencí osobní vůni.

V českém pavilonu na výstavě Expo budila zlatá slza velkou pozornost, podívat se na ni přišlo několik milionů lidí. Už začátkem roku se ukázala v Ostravě, jak můžete vidět i na archivním videu.

,