Památkáři usilují také o opravu dřevěného kostelíka v Horním Houžovci, části Ústí nad Orlicí, | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Zchátralé dřevěné památky dostávají šanci ukázat svou lepší tvář

  • 0
Některým ohroženým památkám v okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí, které dosud i vinou svých majitelů chátraly, se blýská na lepší časy. Objekty, které dnes figurují na seznamu nejohroženějších památek v kraji, získaly dotační prostředky, které pomohou s obnovou.

Krajští památkáři letos odstartovali hned několik záchranných prací historických objektů na Svitavsku a Orlickoústecku. Na jejich stav poukazovala už loni MF DNES.

V některých případech v tom památkářům pomohla i změna vlastníků - na rozdíl od těch minulých se totiž začali podílet na záchraně památky nebo sami iniciovali kroky, které staleté stavby pomohou zachránit.

Letos se památkáři pokusí získat finance z ministerstva kultury na obnovu ohrožené památky, kterou je selská usedlost v Telecí na Svitavsku.

„Její bývalí majitelé neměli příliš zájem na tom, udržovat historický objekt v dobrém stavu a chránit jej před poškozením. Naopak, místo historického objektu z konce 18. století zde plánovali vystavět nový objekt se změněnou vnitřní dispozicí, který se měl navenek tvářit jako historická roubenka,“ řekla Zuzana Růžková z kanceláře ředitelky pardubického pracoviště Národního památkového ústavu.

Majitelé podle Růžkové nevyužili ani příspěvek ve výši 250 tisíc korun, který jim poskytlo na rekonstrukci památky ministerstvo kultury před dvěma lety.

„Památku, která je významným dokladem lidové architektury v obci Telecí a součástí zdejší vesnické památkové zóny, však letos převedli na nového vlastníka. Ten usiluje o kulturní obnovu objektu a chce zachovat jeho historickou podobu, včetně mnoha autentických konstrukcí. Je zde tedy naděje, že se díky dotacím ministerstva kultury nebo kraje podaří usedlost obnovit v původním vzhledu,“ uvedla Růžková.

V uplynulých letech se podobným způsobem dočkala oprav v kraji kupříkladu bývalá kovárna v Možděnici, sýpka v Žumberku nebo venkovský dům v Horní Rovni.

Sušárnu opraví klasickým tesařským způsobem

V tuto chvíli se připravuje záchrana historické sušárny ovoce v Zálší u Chocně. Drobný objekt upomíná na zaniklé způsoby obživy a hospodaření našich předků. Majitel památky tvrdí, že vůbec nevěděl o tom, že je tato sušárna kulturní památkou, a proto odmítal nést za stavbu odpovědnost. Ta už přitom po desetiletí chátrala.

„Počátkem roku jsme zahájili s majitelem nová jednání a krajský úřad přislíbil poskytnutí příspěvku na sanaci havarijního stavu památky,“ uvedla Růžková.

Dnes už je vybrán tesař, který obnovu sušárny provede. „Památku necháme opravit klasicky tesařským způsobem, vše je však momentálně ve stadiu příprav,“ sdělila památkářka.

Na lepší časy se blýská i kapli v Horním Houžovci, která je ojedinělým příkladem dřevěné lidové sakrální architektury orlickoústeckého regionu. Vlastník objektu, město Ústí nad Orlicí, ve spolupráci s památkáři činí potřebné kroky k její záchraně.

„Kostelík není pro město dobrou vizitkou, nicméně v posledních dvou letech je zde viditelná snaha o nápravu. V roce 2013 dostal kostelík impregnační nátěr střešní krytiny, natřel se šindel, osadila nějaká prkna a daly pevnější petlice,“ řekla Růžková.

Loni se v něm provedl stavebně historický průzkum. Připraven je projekt k obnově vnitřní kaple, kde opadávají omítky. S opravou by v příštích letech mohli pomoci dotační peníze z ministerstva kultury nebo granty Pardubického kraje.

Jednou z památek, která byla po dlouhá léta ve špatném stavebně technickém stavu, je kostel sv. Vavřince v Čenkovicích na Orlickoústecku.

„Koncem loňského roku stavbaři dokončili obnovu vnějšího pláště kostela, která oděla tuto sakrální památku do nového hávu a přispěla k její záchraně,“ řekla Růžková. Střechou kostela před tím zatékalo, konstrukce krovu byla výrazně staticky narušena a interiér kostela významně poškodila vlhkost.

„Na postupnou obnovu střešního pláště sice pravidelně přispíval kraj a ministerstvo kultury, nicméně vzhledem k potřebnému objemu peněz na celkovou obnovu se jednalo spíše o látání děr než o komplexní opravu,“ sdělila Růžková.

Vlastník ve spolupráci s pardubickými památkáři připravil v roce 2012 žádost o dotace z programu ministerstva zemědělství na obnovu kulturního dědictví, která uspěla.

„Díky těmto dotacím jsme mohli uskutečnit téměř komplexní obnovu kostela, která nedávno skončila. Kostel se dočkal opravy fasády, krovu a výměny střešní krytiny za břidlici. Za sebou máme i restaurování kamenných prvků a soch. Letos začnou práce na odvodnění kostela, aby stavbaři mohli v následujících letech obnovu vnějšího pláště zcela dokončit,“ vysvětlila památkářka Zuzana Růžková.

Ač je stav okenních vitráží a interiéru nadále špatný, mohli památkáři díky opravám vyřadit kostel v Čenkovicích ze seznamu ohrožených kulturních památek.

,