Okolí památky je již zbavené veškerých náletových dřevin. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chátrající tvrz čeká oprava. Zaplatit ji má chov dobytka z Francie

  • 7
Zámeček v Lipce u Horního Bradla dlouho chátral. Původně gotická tvrz z roku 1303, upravená v 16. století, ale nyní dostala šanci na záchranu. Nový majitel z ní chce totiž vybudovat rodinnou usedlost.

Dlouhé roky opuštěný zámeček Lipka u Horního Bradla změnil po letech majitele. Podnikatel Michal Trpkoš plánuje jednu z nejohroženějších památek na Chrudimsku opravit. Napomoci mu k tomu má chov plemenného dobytka původem z Francie.

Ještě před pár týdny by zarostlý areál zámečku se stájemi a stodolou každý přehlédl. Dnes je všechno jinak.

„Hodně pomohlo, že to změnilo majitele. Věřím, že věc se rozhýbe správným směrem. Nový vlastník vyřezal zeleň, která celou tvrz zastiňovala,“ hodnotí starosta Horního Bradla Radislav Kumpan první práce v dosud opuštěném areálu.

„Naskytla se nám možnost koupě tohoto areálu včetně rozpadlých hospodářských budov a tvrze. Neváhali jsme. Chtěli bychom si z tvrze udělat rodinnou usedlost s pastevním chovem dobytka a koní,“ řekl Michal Trpkoš, jehož rodina mimo jiné vlastní síť čerpacích stanic.

Ze zámečku toho vedle holých stěn do dnešních dnů už moc nezbylo. Už od konce 18. století postupně chátral.

Po druhé světové válce se do něj nastěhovalo JZD. Devastaci pak dovršila devadesátá léta, kdy původnímu majiteli v 90. letech nevyšel velkolepý plán s hotelem. Od té doby byl zámeček volně přístupný. Trpkoš začal před zimou dávat dohromady zatím polorozpadlé stáje tak, aby dál nechátraly a mohly v co nejkratší době opět plnit svůj účel.

„Potřebujeme je připravit tak, abychom nastartovali chov dobytka. Jde o francouzské plemeno Parthenaise. V zahraničí se už poohlížíme po pětadvaceti kusech tohoto skotu. V prvním kvartálu bychom ho chtěli importovat do České republiky. Je chováno ve velmi malém počtu,“ uvedl Trpkoš.

Obnova památky? Do deseti let, soudí podnikatel

Právě plán s chovem dobytka by měl Trkošovi napomoci k opravě celého zámečku, což potrvá několik let.

Historie Lipky

První písemná zpráva o lipeckém panství je z roku 1303. Majitelem tvrze byl Prošík. Koncem 15. století se na panství vystřídalo několik vladyckých rodů: Tamchynové z Doubravic či rod Kustošů ze Zubří a Lipky. Tvrz nechali Kustošové přestavět na zámek, zbudovali nový dvůr a rodinnou hrobku. Za jejich působení byly na Lipce lázně, pivovar a stavěl se i kostel. Od konce 18. století nebyl zámek udržován. V období zakládání JZD byl zámek zabrán pro hospodaření místního zemědělského družstva. V přízemí jsou ceněné renesanční a barokní klenby, bohatě zdobený portál či zbytek původní tvrze.

„Chtěli bychom nyní zakonzervovat vlastní budovu kulturní památky a příští rok ve spolupráci s památkáři začít s rekonstrukcí střechy tak, aby objekt dál nechátral. Postupem času chceme zámeček opravit, ale určitě se budeme pohybovat v delším časovém horizontu. Skromně to odhaduji na pět až deset let,“ představil Trpkoš několikaletý plán, kvůli němuž založil dvě firmy.

Jedna společnost, Tvrz Lipka, má spravovat nemovitou kulturní památku, druhá, Statek Lipka, hospodářské budovy a zemědělskou půdu s chovem skotu.

Plán obnovit budovy v Lipce chválí i pardubičtí památkáři. „Nový majitel tvrze je s Národním památkovým ústavem v kontaktu a započaté práce i zájem a postup současného vlastníka vzbuzují oprávněné naděje, že tentokrát se podaří objekt zachránit,“ řekla za Národní památkový ústav Pardubice Zuzana Růžková.

Samotná tvrz by měla do budoucna sloužit nejenom jako rodinná usedlost, ale podnikatel ji chce využít i pro agroturistiku.

„Záměrem je spojit chov s vlastním prodejem masa přímo ze statku. Do budoucna možná i nějaká restaurace. To ukáže čas,“ řekl podnikatel.

Plánuje také jednat s Pardubickým krajem o možnosti mít na Lipce muzeum, které by navazovalo na tradice v regionu. „Ovšem nechci nic předjímat. Je to otázka dalšího vývoje,“ uvedl Trpkoš.