Oprava koryta Krounky.

Oprava koryta Krounky. | foto: Jaroslav Hubený

Lidé mají strach z řeky. Firma ji čistí, ale nánosy v ní nechá

  • 1
Radost obyvatel Krouny na Chrudimsku z renovace koryta říčky vystřídalo zklamání, protože hromady hlíny a drnů, které bagry vytěžily, se do toku zase vrátí. Povodí Labe to odůvodňuje ochranou přírody.

Povodí Labe se pustilo do oprav koryta a břehů Krounky po celé délce dolní Krouny, což je půldruhého kilometru. Žulové opevnění toku čistí najatá firma od nežádoucí vegetace, chybějící kameny doplňuje, případně aspoň přespáruje. Opravuje i základové patky či rozpadlé splavy.

Majitelé přilehlých domů pohled na důkladný postup prací těšil - pouze však do doby, než se začali ptát, kdy se už hromady drnů s hlínou a uvolněné kameny začnou odvážet.

„Zástupce stavební firmy mi řekl, že jim Povodí Labe sdělilo, aby břehy vyčistili a vše dali na prostředek koryta řeky, pak aby sediment nevyváželi a vraceli ho zpátky. Lidem se to samozřejmě nelíbí, představují si, že odvezou pryč všechno i s trávou, co tam vyrůstá. Zatím neznám důvody, proč to tam má zůstat,“ řekl starosta Petr Schmied.

„Poté, co se opraví spáry mezi kameny na boku koryta, se vzniklé hromady rozhrnou zpět do koryta. A tak se ptám, jak je to možné? Co se stane, když přijde velká voda a tento odpad někde zcela ucpe koryto řeky - vyplavený dolní konec vesnice bude stát mnohem více peněz,“ říká obyvatelka Krouny Lenka Frídlová.

Povodí Labe uvedlo, že pařezy, zemina a stavební suť budou odvezeny. Na druhou stranu přiznává, že odstranění bohatého nánosu sedimentu není předmětem této stavební akce a chce odvézt z koryta jen to, co předem naplánovalo - stavební suť v předpokládaném množství 41 tun a vytěžený přebytečný materiál v množství cca 160 kubických metrů.

Jednak proto, že další snižování úrovně jeho dna nežádoucí. „Druhým důvodem je ochrana zvláště chráněných druhů živočichů - mihule potoční, vydry říční, střevle potoční, které byly v tomto úseku toku zaznamenány orgánem ochrany přírody,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Podle ní tato firma nechala zajistit biologický průzkum a transfer ohrožených jedinců. „Ale vždyť tady nic není, ani pstruzi. Přitom pamatuji, že tady byli pstruzi jak telata,“ reagoval na tuto informaci majitel dalšího domu Pavel Zástěra, podle něhož dělat něco napůl nemá smysl.

„Nyní jsou kameny, hlína a drny v korytu uvolněné, tlak vody by všechno odnesl. Ale nejhorší by bylo, kdyby se to zaseklo někde opodál,“ sdílí obavy z ucpání řeky Zástěra. Navíc je těžké odlišit vybagrované nánosy od stavební sutě, pokud jsou navzájem promíchané.

Obavy lidí z vyplavených domů nejsou bezdůvodné. S regulací Krounky se začalo až po jejím vylití ze břehů při velké povodni v červnu před 55 lety, kdy voda vyplavila více domů a způsobila mnoho dalších škod. A v posledních dvaceti letech chybělo dvakrát jen málo k tomu, aby se voda z břehů vylila znovu.