Tyršovy sady v Pardubicích

Tyršovy sady v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tyršovy sady umíme opravit za polovic, tvrdí pardubičtí ekologové

  • 2
Pardubická ekologická sdružení dál bojují proti radničnímu plánu na opravu Tyršových sadů kolem zámku. Ve čtvrtek představila takzvaný úsporný projekt. Demonstrují na něm, že se po velkých škrtech dá park opravit za polovinu částky, kterou se chystá utratit město.

Lidé z občanských sdružení Zelená pro Pardubicko a Chráníme stromy tvrdí, že při obnově Tyršových sadů by dokázali snížit náklady z 84 milionů na přibližně osmatřicet.

"Navrhujeme takovou obnovu parku, aby byla zachována jeho funkčnost, ale projekt zůstal šetrný k životnímu prostředí, a ne aby se podařilo utratit hodně peněz," uvedl Jan Linhart ze sdružení Zelená pro Pardubicko.

On a lidé ze sdružení Chráníme stromy se však nepustili do vlastního projektování. Jen si nabrousili tužku a vzali seznam položek, které má spolknout plán obnovy parku. Po vyškrtání věcí, které jsou podle nich v parku zbytečné, se skutečně dostali na poloviční částku, kolem 38 milionů korun.

"Chceme vypustit betonovou promenádu, která stejně není originálním dílem, když podobná menší je už v Poděbradech, dále potok a rybník v podzámčí nebo nákladné rozbourání schodiště z náměstí Republiky," řekl Petr Zlesák z Chráníme stromy.

Projekt je před definitivním schválením

Jejich nápad však přichází takříkajíc pět minut po dvanácté. Vedení města už nepočítá dny, ale spíše hodiny do definitivního rozhodnutí, jak naloží s nákladným projektem, který počítá s vykácením stovek stromů, ale zároveň i s peticí proti tomuto plánu, kterou podepsalo 6 700 lidí.

"Podle mě je to výkřik do tmy, už před rokem na takový plán bylo pozdě, přesto jsem ho zadal k posouzení stavebním odborníkům," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který má park na starosti.

Pokud by totiž odpůrci stavby u vedení města se svým plánem uspěli, může se město rozloučit s šedesátimilionovou dotací z Evropské unie. Tyršovy sady jsou poslední možností, jak ji vyčerpat.

Unie nutí města pouštět se do předraženého luxusu

Přitom právě evropská dotace je pravděpodobnou příčinou sváru mezi městem a ekology. Desítky milionů, které je Unie ochotna přihodit k městským projektům, nutí města pouštět se do megalomanských věcí jenom proto, aby "nám ty peníze nepropadly".

A to je právě případ Tyršových sadů. Kdyby mělo město opravovat park za svoje peníze, tak tam určitě nezahrne také lavičky z tropického dřeva, když jedna stojí kolem šedesáti tisíc korun a jsou tak velké, že je primátorka raději označuje jako odpočinková mola.

Stejně tak je v návrhu i umělý potok poháněný čerpadly nebo přepychové žulové schodiště.

Obdobné jsou zkušenosti i z jiných měst. Trochu park a trochu náměstí, zaplněný žulovo-betonovými kruhy je orlickoústecká Kociánka za 62 milionů s evropskou dotací. Také tento projekt se stal předmětem hádek mezi politiky a lidmi z města.

A ve Vysokém Mýtě si naplánovali Muzeum českého karosářství původně za 88 milionů korun. Nakonec se podařilo cenu snížit. "Rada města schválila uzavření smlouvy s cenou 47,9 milionu korun bez DPH," uvedl místostarosta František Jiraský.