Městský atletický stadion na Dukle má zchátralé a zanedbané zázemí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Město před volbami slibuje atletům opravit stadion. Po deseti letech

  • 2
Na atletickém stadionu na pardubické Dukle se může extraliga konat jen díky výjimce. Příšerný stav sportoviště se ve městě omílá už deset let. Ale až nyní se zdá, že radní s tím hodlají něco udělat.

Co na tom, že na tamním tartanu zaběhl rekord aktuální mistr Evropy na 400 metrů Pavel Maslák nebo že se na něm zapsala do historických tabulek úřadující mistryně světa a olympijská medailistka z Londýna na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová?

Atletický stadion na pardubické Dukle je kromě samotné dráhy pro ostudu, což už roky přiznávají i samotní šéfové radnice.

"Když jsem se podíval na zázemí atletů, třeba sprchy, tak jsem si řekl, že bych sem svou dceru ani nepustil," popsal věcně současný stav zastupitel za Sdružení pro Pardubice Martin Bílek.

Situace je vážně kritická. Pardubičtí atleti ostatně i extraligu mohou na Dukle pořádat jen díky výjimce svazu, který se ji však už zdráhá nadále prodlužovat.

"Český atletický svaz v březnu rozhodne o pořadatelích atletické extraligy a doprovodných mítinků v roce 2014. Může se stát, že Pardubice po 21 úspěšných mítincích extraligovou soutěž pořádat nebudou," uvedl Miroslav Wastl, reprezentační trenér běhů a člen výboru AO Hvězda SKP Pardubice.

Ten zároveň upozorňuje na to, že Pardubice mají vůči atletům velký dluh. Radní se v poslední době zasadili o zrekonstruovaný plavecký areál, hokejový stadion, novou klubovnu pro skauty, kraj postavil halu na Dašické ulici, vznikly prostory pro abilympioniky, opakovaných stavebních úprav se dočkala basketbalová hala v ulici V Ráji.

Házenkáři zase získali nafukovací halu na Dukle. "Jen atleti po rozsáhlé rekonstrukci plochy stadionu v roce 2003 už více než deset let na další postupné kroky čekají," uvedl Miroslav Wastl.

Ovšem nyní se zdá, že by se atleti mohli změn k lepšímu dočkat. Podle náměstka primátorky Františka Brendla radnice připravuje schéma opravy sportoviště.

"Chceme uspořádat schůzky zainteresovaných lidí, abychom věděli, co na Dukle nejvíce chybí. Nechceme dopadnout jako s halou na Dašické, kde se kraj na nic neptal a nyní se musí dostavovat," uvedl Brendl.

Zároveň dodal, že by chtěl mít hotový smysluplný plán na stole do konce volebního období.

"O dluhu vůči stadionu víme. Teď je to jedna z mých hlavních priorit. Chci mít hotové podklady, s kterými bychom mohli žádat o dotace," dodal Brendl s tím, že samotné vylepšení zázemí stadionu by mělo stát desítky milionů.

Ovšem v plánech je i využití volných parcel mezi atletickým stadionem a basketbalovou halou. Na místě už před lety vyrostla nafukovací hala a místo je i pro další sportoviště. "Mohlo by tam být velké sportovní centrum. To se ovšem bavíme o úplně jiných částkách," dodal Brendl.

Sami atleti si stěžovali třeba na to, že devatenáct mužstev pardubických atletů má k dispozici šest šaten, časoměřiči ovládají zařízení během závodů ze záchodu a že chybí prostor pro lékaře či maséry.

"Pro potřeby konání soutěží na špičkové úrovni schází místnost pro dopingového komisaře, která má poměrně přísná pravidla, nebo prostor pro zázemí téměř stovky rozhodčích a organizátorů," dodal Miroslav Wastl s tím, že doufá v zachování dobře obsazených mítinků v Pardubicích.

"Pardubický atletický mítink patří mezi nejúspěšnější a nejoblíbenější. Byla by škoda o něj přijít," říká.