Oprava sokolovny se zastavila kvůli uspěchanému projektu.

Oprava sokolovny se zastavila kvůli uspěchanému projektu. | foto: MAFRA

Opravna sokolovny stojí kvůli projektu narychlo. Město zaplatí miliony

  • 3
Stavební firma Imos Brno vyhrála soutěž na opravu pardubické sokolovny hlavně díky rychlé přípravě projektu. Ten se nepovedl a firma rychle staveniště opustila. Teď na to doplatí daňový poplatník.

Výsledkem je zastavená stavba, o rok odsunuté dokončení opraveného sportoviště a lití veřejných peněz do projektu za 88 milionů.

Přitom se problémům dalo zřejmě předejít. Vítězná firma Imos, která se přihlásila až s druhou nejnižší cenou, nakonec vyhrála hlavně tomu, že nabídla rekordně krátký termín zpracování projektu a také dokončení stavby.

"Vše proběhlo podle zákona o veřejných zakázkách. Nemohli jsme ovlivnit to, že firma nabídla zpracování projektu za devět dní. Byla to její věc," uvedl zástupce pardubických sokolů Miroslav Janovský, který soutěž připravoval.

Jenže nemá tak úplně pravdu. Investorem stavby, na kterou výrazně přispívá Unie, byli právě sokolové. To oni stanovovali kritéria soutěže, kterou Imos ovládl nabídnutím na první pohled podezřelých termínů.

"Těch devět dní nebylo reálných, to se prostě nedá stihnout. I datum dokončení stavby bylo utažené, přitom právě kvůli tomu Imos vyhrál," rozčiloval se už v říjnu 2013 šéf pardubického stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

Dokonce podal podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten však nic špatného na soutěži nenašel. To však nic nemění na tom, že firma se evidentně na stavbu nepřipravila příliš dobře. Staveniště opustila už v březnu. Nakonec smlouvu ale vypověděli sokolové.

"Důvodem ukončení smlouvy je to, že jsme se nedohodli na termínu a ceně víceprací vyvolaných skrytými překážkami budovy," říká Oldřich Štercl, šéf představenstva Imos Brno.

Podle odborníků však spíše zástupci firmy zjistili, že nemohou splnit termíny, díky kterým soutěž vyhráli.

"Bohužel se s lidmi z Imosu nedalo domluvit. Nezachovali se zrovna fér. Řekli, že těch nákladů navíc je tolik, že musí odstoupit od smlouvy," uvedl Janovský s tím, že sokolové vypíšou novou soutěž na opravu.

Evropská unie zkrátí dotace

Jenže na celé anabázi je nepříjemné, že na ni doplatí i pardubický daňový poplatník. Na stavbu totiž mělo putovat hned 70 milionů z Unie. A ta bude kvůli potížím se stavbou dotace krátit.

"Investor připravuje výběrové řízení na nového dodavatele, na základě jeho výsledku budeme moci vyměřit ponížení dotace," řekl Martin Škeřík z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.

A tak bude muset jít pomoci město. Podle náměstka primátorky Jindřicha Taubera bude radnice muset poslat sokolům zhruba čtyři miliony korun.

"Firma Imos prostavěla přibližně 20 milionů korun, krátit by se mělo 25 procent, což jsou asi čtyři miliony. Musíme jim pomoci, jinak to bez nás nezvládnou. A my přitom potřebujeme, aby sokolovnu opravili," uvedl Tauber s tím, že prostavěná částka se počítá do celkového balíku peněz, které Pardubice dostaly z Evropského unie.

"Bez sokolů nejsme schopni peníze prostavět," dodal Tauber s tím, že jen těžko se hledá viník celého problému.

Jenže sokolové se s takovým výsledkem nehodlají smířit. Za pomoci právnické kanceláře připravují kroky proti Imosu. "Nejpravděpodobnější je, že budeme chtít odškodnění," dodal Janovský.