Nová lávka přes Chrudimku spojí park s centrem města

Nová lávka přes Chrudimku spojí park s centrem města | foto: Magistrát Pardubice

Opraví se pardubický park Na Špici. Jediná Brendlova trefa za peníze EU

  • 13
Nové hřiště, lávka přes řeku a vůbec důstojný park na soutoku Labe a Chrudimky. Pardubice jdou za peníze z Unie opravovat alespoň jeden zanedbaný park. Více se toho současné vládě na radnici nepodařilo.

"Zaplať pánbůh, jdeme opravovat park Na Špici! Kdyby se ani toto nepovedlo, neměl bych za sebou za čtyři roky vůbec nic," vzdychl do telefonu náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Změny v parku Na Špici

  • Park bude doplněn mobiliářem, vybrané partie parku budou osvětleny
  • Bude zpřístupněn břeh Labe i břehy Čičáku
  • Stávající cesty budou většinou ponechány a opraveny, síť stezek bude také doplněna
  • Část dnes zarostlé vodní plochy Čičáku bude ponechána jako přírodní biotop a přirozené hnízdiště ptáků
  • Vybudováním lávky přes Chrudimku se území přirozeně propojí s centrem města
  • Část parku bude i nadále možno využít pro volný pohyb psů
  • V budoucnu se počítá i s lávkou přes Labe

Ten nastoupil do funkce na podzim roku 2010 a od té doby nedělá prakticky nic jiného, než že se snaží rozjet opravu Tyršových sadů.

"Ani nevíte, jak rád bych klepal kladívkem v Tyršákách," ulevil si před týdnem na slavnostním zahájení rekonstrukce třídy Míru, která ale spadá pod náměstka Taubera.

Jeho sen se mu zřejmě nesplní, ale i tak jedno kladívko si připravit může. Zatímco na opravu Tyršových sadů se bude nejspíše vypisovat další výběrové řízení a stavba do voleb s největší pravděpodobností nezačne, město už brzy začne opravovat menší park Na Špici.

"V pátek oficiálně skončilo výběrové řízení na stavitele. Nikdo se neodvolal, takže můžeme podepsat smlouvu s dodavatelem a někdy na začátku dubna se může začít stavět," uvedl Brendl.

Okolí soutoku Labe a Chrudimky opraví společnost Gardenline, která nabídla cenu 35,8 milionu korun včetně daně. "Na placení využijeme dotace od Unie," podotkl náměstek Brendl.

Součástí obnovy poměrně málo využívaného parku je oprava sportovišť, výstavba dětského hřiště a vzdělávacího pavilonu, který bude také sloužit jako zázemí pro sportovce, matky s dětmi i správce.

V plánu je také rekonstrukce cest a zpevněných ploch, úprava břehů a mola a další potřebné parkové a sadové úpravy. Opravovat se bude i tamní loděnice. Co je však nejdůležitější, vyroste lávka, která park Na Špici propojí s Labskou ulicí u zámku a s centrem města.

"Podařilo se nám do projektu zahrnout i výstavbu lávky přes Chrudimku. Nejbližší most je až u Bělobranského náměstí. To je například pro matky s kočárky či starší lidi poměrně daleko. Lávkou fakticky propojíme park Na Špici s Tyršovými sady a zámkem, takže vznikne unikátní vycházková a rekreační zóna," dodal náměstek primátorky Brendl.

Příprava opravy parku se na rozdíl od Tyršových sadů obešla bez hlasité kritiky ochránců stromů. Na ostré spory nedošlo ani přesto, že z parku už zmizelo 180 starších a poškozených stromů.

"Byli jsme neoficiálními účastníky řízení. Lépe řečeno jsme byli spíše přizváni jako konzultanti, takže projekt dobře známe a zatím považujeme plány dendrologa za rozumné," potvrdil ekolog Miroslav Seiner ze sdružení Chráníme stromy.

Ovšem ani tento projekt nezůstal v původní podobě. Město muselo redukovat počet sportovišť a hřišť. Paradoxně se o to zasadil Miloš Holeček, který na kraji parku postavil bez povolení vilu a který měl námitky proti některým prvkům v plánech města.

"Byly problémy se dvěma účastníky stavebního řízení a pan Holeček byl jedním z nich," uvedl mluvčí radnice Miroslav Janovský. Politici se nakonec s mužem, kterému brzy černou stavbu pomohou zlegalizovat, dohodli a v konečném návrhu projektu zohlednili připomínky i dalších lidí.

"Jednání bylo správným krokem k nalezení optimálního způsobu obnovy parku Na Špici," uvedla po schůzkách s veřejností Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta.