Opozice chce nalákat voliče bojem proti hazardu. (Ilustrační snímek)

Opozice chce nalákat voliče bojem proti hazardu. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Mráz, MAFRA

Opozice jde do voleb s bojem proti hernám. Předvolební tah, říká radní

  • 1
Jedním z hlavních témat podzimních komunálních voleb bude boj proti hazardu. Lidovci se o téma opírají v Pardubicích, v Ústí nad Orlicí se dokonce chystá referendum.

Vysoké Mýto, Skuteč, Králíky nebo Litomyšl. Tam všude už radní schválili zákaz hazardu v ulicích. Ve většině měst však stále automaty nerušeně blikají. A z provozování hazardních her se stává jedno z hlavních témat blížících se komunálních voleb.

Počet obyvatel na jeden výherní automat

Přelouč 79
Ústí nad Orlicí 86
Polička 97
Pardubice 112
Svitavy 119
Česká Třebová 119
Chrudim 125
Litomyšl 127
Poznámka: data jsou z prosince 2013

Podle současných šéfů radnic však zcela zbytečně. "Podle mě je to laciné a prázdné téma. Čistý populismus. U nás v Chrudimi není s hazardem žádný problém," reaguje starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Ve druhém největším města kraje je momentálně 125 lidí na jeden výherní automat. V rekordní Přelouči je to pak 79.

"Zatím hazard omezujeme tak, že když nějaká herna zanikne, tak už tam novou nepovolíme. Podle mě toto stačí. Ti, co chtějí úplný zákaz, podle mě nevidí na konec problematiky," dodal Řezníček, v jehož Chrudimi se už také objevily návrhy na konec hazardu.

Konec hazardu: ztráta pro rozpočet i nutnost

Podobné stesky zaznívají i z pardubického magistrátu. "Prohibice nikdy nic nevyřešila, spíše naopak," říká náměstek primátorky František Brendl. "Musíme myslet na to, že nám z hazardu každý rok přijde zhruba 70 milionů korun. Jejich ztráta by byla pro rozpočet citelná," doplňuje ekonomický náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Radní sice už schválili vyhlášky, které říkají, že herny musí zmizet od škol či školek a provozovny musely třeba sundat vývěsní štíty, ale i tak zbylo pro aktivní opozici dost prostoru. Tématu se chytli lidovci, kteří budou na podzim usilovat o návrat do zastupitelstva.

"Výnosy z hazardu nikdy nejsou vyšší než cena za řešení těch velkých rodinných tragédií, které herny s sebou přináší," říká senátorka a nezávislá kandidátka za Koalici pro Pardubice Miluše Horská. Lidovci nechtějí na radnici prosadit nic jiného než úplný zákaz výherních automatů.

"Víme, že mezi stávající zastupiteli pro takový krok není úplná podpora, ale my to musíme po vzoru menších měst, jako je Vysoké Mýto, alespoň zkusit. Pardubice se začínají stávat centrem hazardu a to musí skončit," uvedl lídr kandidátky František Weisbauer.

Jinak na to jdou v Ústí nad Orlicí. Tam se totiž během voleb bude konat referendum, ve kterém sami lidé řeknou, jestli chtějí nechat ve městě automaty, nebo ne. Aktivita přitom nepřichází z radnice ale od lidí.

"Nechceme zůstat posledním městem, kam se budou gambleři sjíždět," uvedl Daniel Dostrašil, spoluautor výzvy, která požaduje zavření všech heren k začátku roku 2015 na celém území města. Ve Svitavách omezili hazard před dvěma roky vyhláškou a změny zatím nechystají.