Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim.

Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Elektrárna musí do kotlů investovat miliardy. Emise výrazně poklesnou

  • 2
Hrozba snížení výkonu vede elektrárnu v Opatovicích nad Labem k tomu, aby kvůli plnění emisních stropů investovala miliardy do nového vybavení. Rekonstrukce umožní provozovat zařízení i po roce 2025.

„Emisní limity začnou platit v roce 2016 a do konce tohoto roku zrekonstruujeme čtyři kotle a čtyři filtry za kotly, které odloučí pevné částice. Ještě letos zkusíme jednu novou linku odsíření a v dubnu příštího roku druhou linku odsíření. Do modernizace investujeme celkem 2,7 miliardy korun,“ řekl mluvčí společnosti Martin Sýkora.

Cílem je podle něj jednak splnit přísné limity nastavené pravidly Evropské unie i schopnost garantovat odběratelům teplo v požadované kvalitě a zároveň za ekonomicky přijatelných podmínek, aby byla firma na trhu konkurenceschopná.

Rekonstrukce stávajícího zařízení pro odsíření spalin sníží emise oxidů síry více než osmkrát. Úpravy kotlů a zavedení nové technologie pro odstraňování oxidů dusíku srazí emise tohoto plynu na méně než polovinu. Emise prachu klesnou na pětinu.

Nynější investice bude kvůli vyšším odpisům snižovat v příštích letech zisk elektrárny o 120 milionů korun ročně. „Nedá se říci, zda se investice projeví ve zvýšení cen tepla,“ dodal mluvčí.

Uhlí z Německa se bude nejspíše spalovat dál

Současně se nechce vyjadřovat k informaci, že Elektrárny Opatovice, patřící do Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského, údajně přestanou do konce roku spalovat německé hnědé uhlí, dovážené z dolů v Mibragu.

„Nemohu to potvrdit, nemám o tom informace. Dlouhodobá smlouva o dodávce z Mibragu je uzavřena, zároveň platí, že nechceme být závislí na jednom dodavateli. Máme jich víc, aby nedošlo ke komplikacím jako před několika lety, kdy jsme se spoléhali na jediného,“ řekl Martin Sýkora.

Tehdy společnost Czech Coal podnikatele Pavla Tykače vypověděla Elektrárně Opatovice kvůli údajné půlmiliardové pohledávce smlouvu a dodávky zastavila. Soud později těžební společnosti předběžnými opatřeními nařídil, aby firma dodávala palivo dále. V roce 2012 proto začal nepříliš běžný daleký transport hnědého uhlí z Německa, ovšem z dolů v majetku Křetínského holdingu.

„Zastavení dodávek uhlí z Mibragu do Opatovic je jen spekulace,“ řekl také ředitel komunikace a marketinku holdingu Daniel Častvaj, který rovněž zdůrazňuje, že odběratelé z Pardubicka, Chrudimska i Hradecka mohou být naprosto klidní, protože dodávky tepla naprosto nejsou ohroženy, ať už bude uhlí odkudkoli.

„Každý dodavatel má palivo o určitých parametrech a nedá se říci, že by jedno bylo kvalitnější, nebo méně kvalitní,“ dodal mluvčí elektráren Martin Sýkora.