Policisté v areálu chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policisté v areálu chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ohledávání v Semtíně skončilo, policisté nasbírali přes 200 stop

  • 0
Ohledávání místa výbuchu v semtínské továrně Explosia u Pardubic skončilo. Od minulé středy policisté v terénu kolem vybuchlé budovy sbírali stopy, našli jich přes dvě stovky. Čtyři zaměstnanci firmy, kteří byli v době výbuchu na místě, jsou stále vedení jako pohřešovaní.

"Všechny biologické stopy jsme poslali do ústavu soudního lékařství, kde budou provedeny analýzy DNA," řekl náměstek kriminálky Jiří Karásek. Z dalších zajištěných stop vypracují policisté posudky.

Při nehodě vyletěl do vzduchu dům o velikosti zhruba desetkrát deset metrů. Devět lidí bylo zraněno a čtyři jsou od počátku vedení jako pohřešovaní. Záchranáři hned v den výbuchu konstatovali, že v podstatě neměli šanci přežít. Před vstupní budovou už vlaje černý prapor.

S rodinami pohřešovaných i s lidmi dotčenými výbuchem hned začal pracovat tým policejních specialistů a jejich péče pokračuje. Pomoc nabídli také dalším zaměstnancům.

"Týká se to i zaměstnanců, kteří při výbuchu ani nebyli v práci. Ale jsou pod tlakem, když si uvědomili, že se to mohlo stát při jejich směně," vysvětlil kriminalista.

Stále se také neví, jaká látka výbuch způsobila. Zpočátku se mluvilo o nitroglycerinu, nyní odborníci spekulují o průmyslové trhavině s názvem perunit. Její součástí je právě nitroglycerin. "Teprve po zkoumání stop se uvidí, který materiál způsobil výbuch," konstatoval Karásek.

Pokud jde o příčinu výbuchu, verzí je několik. "Například závada na technologickém postupu, technická závada zařízení nebo pochybení lidského faktoru, vyloučit však nemůžeme ještě nějaké další verze," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská. Stopy hodnotí báňský úřad, pokračují také výslechy svědků. (čtěte také Výbuch v Explosii hodí asi na mrtvé...)

Výbuch minulou středu ráno způsobil tlakovou vlnu, která rozbíjela výlohy několik kilometrů daleko od továrny. Nad místem nehody byl vidět mrak, zpočátku vypadal jako hříbek. Několik dní po nehodě továrna obnovila provoz.

,