Štěpánka Fraňková povede pardubickou a chrudimskou nemocnici.

Štěpánka Fraňková povede pardubickou a chrudimskou nemocnici. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Elektrárna primátorce poslala 480 tisíc korun. Prý na ni dohlíží

  • 192
Politici z pardubické radnice museli do konce června vyplnit formulář o změně svých majetkových poměrů. Z něho plyne, že i letos obdržela primátorka Štěpánka Fraňková mimořádnou odměnu z Opatovic.

Už zhruba deset let se pardubičtí primátoři mohou vedle zhruba šedesátitisícového měsíčního platu těšit ještě na jednu mimořádnou odměnu. Tu politikům zasílá společnost Elektrárny Opatovice za to, že šéfové radnice sedí v dozorčí radě firmy.

Majetkové poměry pardubických politiků

NEJVĚTŠÍ VÝDĚLEK
Vítězslav Novohradský - ČSSD Radní si vloni jako lékař vydělal 1,58 milionu korun. Potřeboval na to čtyři úvazky.
NEJVĚTŠÍ ODMĚNA
Štěpánka Fraňková - SPP Primátorka jako obvykle obdržela odměnu za své působení v dozorčí radě opatovické elektrárny. Za rok 2013 jí firma poslala 480 tisíc.
NEJVĚTŠÍ DLUH
Jindřich Tauber - ČSSD První náměstek primátorky si napůjčoval peníze na bydlení. Stále mu zbývá splatit šest milionů.

Výjimkou není ani primátorka Štěpánka Fraňková. Za rok 2011 inkasovala 353 333 korun, o rok později to už bylo 480 tisíc hrubého a stejná částka dorazila podle zveřejněného registru i vloni. „Tím, že působím v dozorčí radě firmy, nesu hmotnou odpovědnost za její hospodaření. Ručím svým majetkem,“ říká primátorka Fraňková.

Ta se netají tím, že větší část peněz použije pro svou potřebu. Na druhou stranu část odměny pošle i na dobročinné účely. I když konkrétní šéfka radnice být nechce.

„Dobročinnost nevnímám jako prostředek ke zviditelnění se, ale jako snahu pomoci, kde je to právě třeba. Opravdu si nevedu evidenci, komu jsem kdy na co přispěla, nepovažuji to za podstatné. Důležitá je podle mě ochota pomoci ve chvíli, kdy je to skutečně potřeba,“ uvedla k dělení odměny.

Ostatně její předchůdce Jaroslav Deml z ODS v roce 2009 inkasoval od opatovické teplárny dokonce 634 tisíc korun a celou částku si podle svých slov nechal.

Chrudimi se starosta dělí

To v Chrudimi je praxe jiná. I její starosta Petr Řezníček sedí v dozorčí radě elektrárny, za což naposledy inkasoval 165 tisíc korun. Ty však kompletně rozdělil mezi jedenáct subjektů. Nejvíce - 65 358 korun - obdržela Chrudimská nemocnice.

Po dvaceti tisících získal Hokejový klub Chrudim a město Chrudim. Řezníček tak plní předvolební slib, že peníze od soukromé společnosti si nebude nechávat. Opatovická elektrárna zve čelné představitele Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi do dozorčí rady oficiálně proto, aby lépe probíhala komunikace s městy, ve kterých je většina jejích odběratelů.

Pro firmu je to výhodné, může si poměrně malými částkami zavázat politiky. Fraňková vloni ale vydělávala i jinde. Pořád totiž chodí pracovat do Pardubické krajské nemocnice na pohotovost jako lékařka. Za to v roce 2013 obdržela 90 tisíc korun hrubého.

Radní lékař je na roztrhání

Podstatně více, a nejvíce ze všech pardubických politiků, si podle registru vloni vydělal radní za ČSSD Vítězslav Novohradský. O něm MF DNES nedávno psala jako o nejvíce absentujícím zastupiteli.

Při pohledu na jeho vyplněný formulář je zřejmé, že politik práci na radnici prostě stíhat nemůže. Má totiž hned čtyři úvazky - na pohotovosti si vloni vydělal 575 tisíc korun, na záchrance 183 tisíc, jako praktický doktor 658 tisíc a dalších 163 tisíc mu zaplatila Chrudimská nemocnice.

„Tam mám ale jen malý úvazek, pomáhám tam s otázkou fúze krajských nemocnic,“ uvedl Novohradský, který se během volebního období nezúčastnil hned 70 procent všech hlasování zastupitelstva.

„Pro mě je každá schůze rady nebo zastupitelstva vážně problém. Musím zaplatit někoho jiného, aby za mě odsloužil potřebné hodiny. I tak jsem se ale snažil být u všech důležitých hlasování,“ uvedl Novohradský, který se momentálně sám dlouhodobě léčí.

Nutno dodat, že jistě i ostatní radní si mimo radnici museli vydělat na živobytí. Plně placeni jsou totiž jen primátorka a její náměstci. Drtivá většina z nich však kolonku příjmy nechala bez vyplnění. Novohradský byl naopak při vyplňování precizní. „Nemám se za co stydět, pracuji skutečně tvrdě,“ dodal jeden z lídrů pardubické ČSSD.

S čím naopak nemají politici vůbec žádný problém, je přiznání dluhů. Třeba radní za TOP 09 Jan Němec splácí hypotéku na byt ve výši 1,8 milionu korun. Jistě by s ním ale měnil náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD, kterému stále zbývá doplatit 6 milionů.

„S platbami mi pomáhá manželka Markéta, dům jsme koupili společně,“ uvedl Tauber.