Elektrárna Opatovice

Elektrárna Opatovice | foto: Michal Klíma, MAFRA

V boji o radnici jsou ve hře i statisíce z opatovické elektrárny

  • 3
Primátoři Pardubic a starostové Chrudimi po svém zvolení vždy získají post v dozorčí radě opatovické teplárny. Soukromá firma jim za to posílá statisíce korun ročně. Většina kandidátů však MF DNES řekla, že by odměnu rozdala.

Tím krokem si primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková mnoho příznivců nezískala.

Před čtyřmi roky ve volební kampani slíbila, že po svém případném zvolení rozdá peníze, které jí pošle opatovická elektrárna za působení v dozorčí radě. Když však kolem krku primátorský řetěz skutečně pověsila a na účtě jí přistálo 480 tisíc hrubého, slib nedodržela.

„S tím slibem si nějak poradím. Nevidím v tom žádný velký problém. Už jsem ve své kariéře rozdala hodně peněz a někdy si říkám, jestli to nepřeháním,“ říkala před dvěma roky Fraňková, která před nástupem na magistrát městu darovala svůj poslanecký plat.

Firma Elektrárny Opatovice chce, aby ve vedení společnosti byli zastoupeni zástupci Pardubic, Chrudimi i Hradce Králové, kam dodává teplo. A nevadí jí, že města se už všech akcií společnosti vzdala.

Primátorka později řekla, že část peněz přece jen dala na charitu, ale nechtěla to nijak dokládat.

„Dobročinnost nevnímám jako prostředek ke zviditelnění se, ale jako snahu pomoci, kde je to právě třeba,“ uvedla primátorka, která nyní říká: „Během uplynulých let jsem věnovala značnou část odměn na charitativní účely, podporovala jsem z nich sportovní či jiné veřejně prospěšné akce. V případě mého znovuzvolení bych postupovala stejně.“

Ve stejné dozorčí radě sedí už čtyři roky také starosta Chrudimi Petr Řezníček. Ten odměnu vždy celou rozdal, ale vždy zveřejnil kolik a komu poslal. V tom by pokračoval i příští volební období.

„Peníze by šly do Chrudimské nemocnice, kultury, sportu, hasičům či městu Chrudim,“ řekl Řezníček.

Stejně mluví většina oslovených lídrů v Chrudimi i v Pardubicích. Patří mezi ně třeba zástupci Hnutí ANO 2011 nebo ČSSD.

„Už nyní podporuji třeba dobrovolné hasiče nebo abilympioniky. Kdybych do Opatovic šel, měl bych na tyto aktivity více peněz,“ uvedl pardubický lídr ANO Martin Charvát.

„Nejúčelnější by asi proto bylo použít tyto peníze pro školní a sociální agendu samotného města a městem řízeného Centra sociálních služeb,“ doplnil chrudimský lídr ČSSD Miroslav Tejkl.

Brendl by si část odměny nechal

Ovšem našli se i politici, kteří na notu popularity rozhodně nezahráli. Třeba lídr Pardubáků František Brendl zmínil v souvislosti s odměnou z Opatovic své dosluhující auto.

„Nebudu slibovat, že bych rozdal všechno. Třeba nové auto by se mi už docela hodilo. Na druhou stranu vím, jak těžko se shání nějakých 10, 50, nebo dokonce sto tisíc korun na pořádání městských akcí. Část odměny bych proto poslal na tyto účely,“ uvedl.

Podobně opatrná byla jednička Koalice pro Pardubice František Weisbauer. „Určitě bych část dal na smysluplné městské projekty,“ uvedl.

Existují také lídři, kteří nechtějí mít s penězi od firmy Daniela Křetínského nic společného.

Mezi takové patří třeba první muž chrudimské kandidátky ANO Ondřej Kudrnáč.

„Myslím, že by se našlo mnoho lepších zástupců města v elektrárně. Tedy takových, kteří mají mnohem více zkušeností s řízením takovéto firmy. Starosta by měl především řídit město,“ řekl.

Ještě ostřejší je kandidát na primátora za ČSSD Vladimír Ninger. Ten prý do dozorčí rady určitě nepůjde.

 „Necítím se kompetentní o tom rozhodovat, to za prvé. A za druhé mi to připadá schizofrenní. Jako primátor máte usilovat o co nejnižší ceny tepla pro obyvatele, jako člen dozorčí rady máte usilovat o co nejlepší tržní ceny a nejlepší výkon opatovické teplárny,“ dodal.