Miroslav Petržílek ve chvíli, kdy za ním přišli kriminalisté (22. prosince 2011)

Miroslav Petržílek ve chvíli, kdy za ním přišli kriminalisté (22. prosince 2011) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubická ČSSD odstřihla místního kmotra, zrušila mu osm organizací

  • 0
Vláda stranického kmotra, který měl v ČSSD velký vliv díky naoko pracujícím partajním buňkám, na Pardubicku pravděpodobně skončila. Sociální demokracie zrušila osm místních organizací na Bohdanečsku, které byly vytvořeny jen proto, aby měl Miroslav Petržílek ve straně zásadní vliv.

"Okresní výbor ČSSD rozhodl o zrušení místních organizací na základě porušování stanov. V prosinci bylo zrušeno pět místních organizací a v lednu tři," uvedla tajemnice ČSSD Pavlína Mazuchová.

"Nesplňovaly náležitosti ve svolávání a průběhu členských schůzí, měly problémy s vybíráním příspěvků. Všichni, kteří chtěli pokračovat v ČSSD, mohli přestoupit do jiných fungujících organizací. Ale zájem o to je minimální. I to o něčem svědčí," uvedl Pavel Svoboda, předseda sociální demokracie na Pardubicku.

Tím pravděpodobně skončí největší skandál v historii ČSSD v Pardubickém kraji.

Druhý nejvýše postavený sociální demokrat v kraji Miroslav Petržílek si na tajně pořízených nahrávkách řekl o miliony šéfovi stavební firmy Chládek a Tintěra.

Popisoval, jak stranu ovládá přes jím založené místní organizace, jak ovlivňuje veřejné zakázky, jak dokáže určit i jméno hejtmana.

"Tak Honzovi povídám, že příště budu silnější. Založím dalších pět organizací a máš to do parlamentu jisté," říká na nahrávce Miroslav Petržílek o debatách s Janem Tichým.

Celkem bylo v okolí Bohdanče, Petržílkova bydliště, čtrnáct buněk, všech mimopardubických v okrese dvacet jedna.

Petržílkova místní sdružení ČSSD vznikla zpravidla jen formálně, tamní členové až na výjimky nic nedělali, ale umožnili mu ovládnout okresní konferenci strany a poté i krajskou. Tudíž například i určit, kdo má šanci stát se poslancem, senátorem či hejtmanem.

Petržílek opustil ČSSD, přesto si vliv držel

I když kvůli aféře Petržílek musel odejít ze strany, dění v ČSSD mohl ovlivňovat dál díky stranickým buňkám.

"Petržílek nebyl hloupý, ti členové existují, mají zaplacené příspěvky, na přímý dotaz, jestli chtějí být členem v ČSSD, odpovědí, že ano. Zjistili jsme, že po formální stránce je všechno v pořádku," uvedl loni v květnu Miloslav Kučera, který měl tehdy řízení ČSSD na Pardubicku na starosti.

Odmítl i nápad, že by strana na Pardubicku udělala přeregistraci. Zdálo se, že ČSSD si nad případem umyje ruce.

V listopadu byl však novým předsedou ČSSD v pardubickém okrese zvolen šéf záchranné služby Pavel Svoboda, který se rozhodl, jak sám říká, méně mluvit, zato více konat.

"Zjistili jsme, že dlouhodobě docházelo k porušování stanov. Ale neřešilo se to v roce 2010, 2011, ani 2012. Vím, že nám kvůli zrušení místních organizací ubudou členové, je ale lepší mít menší mužstvo s férovými hráči než velký tým s lidmi, o kterých nevím, proč vůbec nastoupili," uvedl Svoboda.

Hlavní aktér kauzy Petržílek byl sice loni v červnu policií obviněn z podvodu, ale kvůli jeho velmi vážné nemoci krajské státní zastupitelství v Hradci Králové stíhání zastavilo.