Václav Falta z Opatovic nad Labem život v totalitě nezažil. I přesto si myslí,...

Václav Falta z Opatovic nad Labem život v totalitě nezažil. I přesto si myslí, že by dnešní mládež o historii našich předků, i té nedávné, měla vědět. Možná se jim totiž stane poučením do budoucna. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ochotník chce připomenout totalitu, kterou sledoval ještě z kočárku

  • 0
Václav Falta se narodil rok a půl před sametovou revolucí. Život v komunismu takřka nezažil. Právě proto se nyní rozhodl ve svých rodných Opatovicích nad Labem uspořádat divadelní festival nazvaný příhodně Čtrnáct dnů proti totalitě 2014.

„Lidé, kteří se narodili v druhé polovině osmdesátých let jako já nebo později, dnes příliš nevědí, jak se tu žilo, ani co se tu za totality dělo. ,Sledovali‘ jsme to z kočárku, nemáme s tím osobní zkušenost,“ řekl Václav Falta, člen opatovické Občanské besedy.

Proto pořádá spolu s dalšími ochotníky festival. „Abychom se o té době něco dozvěděli a na základě toho si udělali vlastní názor. A možná neopakovali chyby, které udělaly třeba generace před námi,“ říká.

On sám si z dob socialistického Československa vybavuje především dvě věci. Jednou z nich je vyprávění jeho otce a babičky o okamžiku, kdy jejich rodině komunisté odváděli krávu do JZD.

Kádrový posudek mu přišel absurdní

„Bylo to smutné, lidé si piplali to své domácí hospodářství, byl to pro ně významný kus majetku. Nechápali, proč ji musí někam dát. Můj dědeček to tenkrát oplakal,“ vypráví šestadvacetiletý Falta. Druhou vzpomínkou je kádrový posudek jeho otce.

„Táta ho má schovaný, dával mi ho číst. Musím se přiznat, že jsem jej nepochopil. Fráze, slova, o čem se v tom lidé vlastně bavili? Přišlo mi to absurdní. Dnešní generace to není schopná zpracovat,“ míní pořadatel festivalu.

Hlavním cílem akce je podle Václava Falty připomenout lidem nejen hrůzy totalitních režimů, ale i význam slova svoboda. Co pro nás znamená či co by pro nás znamenat mohla a jakým způsobem jsme ochotni pro ni něco udělat.

„Přehlídkou navazujeme volně na rok 2008, kdy se konal pomyslný nultý ročník. Tehdy jsme reagovali na to, že několik málo let po revoluci získali ve volbách velkou podporu komunisté. Přišlo nám zvláštní, že už asi lidé zapomněli, co se tu za jejich moci dělo,“ říká.

Festival Čtrnáct dnů proti totalitě 2014 odstartuje v Opatovicích v pátek večer.

Od 19 hodin se v místním společenském domě uskuteční přednáška studentů ze Studentského historického klubu Univerzity Hradec Králové.

Festival Čtrnáct dnů proti totalitě

Divadelní festival v Opatovicích nad Labem, který chce připomenout hrůzy totalitních režimů, začne v pátek 14. listopadu od 19 hodin ve Společenském domě přednáškou s názvem 1968, 1969 v barvách i šedi... a také vernisáží výstavy Od tanků k Husákovi. Šňůra divadelních představení odstartuje 15. listopadu a nabídne následující program: 15. 11. Maryša, hraje divadlo Exil Pardubice 17. 11. Husička, DS Pivovarská zahrádka Miletín 22. 11. R+J, hraje DS Mladá Sada Horní Bříza 28. 11. Dabing street, premiéra 29. 11. Dabing street, DS SNOOP Opatovice nad Labem Vždy od 19.00 ve Společenském domě v Opatovicích nad Labem.

„Jsou to lidé ještě mladší než já, kteří se třeba narodili až po revoluci. Přesto se o téma zajímají a připravili přednášku připomínající 45 let od upálení Jana Palacha a 25 let od sametové revoluce,“ říká k programu Falta. Současně dnes večer zahájí v Opatovicích i výstavu, která shrnuje události od roku 1948 až do doby listopadové revoluce.

Potom už přijdou na řadu ochotníci nejen z východních Čech. Všechny hry, které diváci na festivalu najdou, se točí kolem jednoho ústředního tématu - různých forem nesvobod.

„Například inscenace Maryša v podání pardubického divadla Exil už sama o sobě nese podtitul Rozhodli o ní druzí. Další, tentokrát autorská hra Štěpána Haka Husička, přináší pohled na události roku 1968 tak, jak je mohla prožít obyčejná rodina v Podkrkonoší,“ říká Falta.

Studentské divadlo zastoupí ochotníci z Plzeňska se hrou R+J o lásce Romea a Julie, kteří se nemohli svobodně rozhodnout a projevit svou lásku na veřejnosti.

Na závěr festivalu se s hrou Dabing Street představí domácí soubor DS SNOOP. Premiéru černé komedie o manipulaci, finanční závislosti a démonu alkoholu opatovičtí divadelníci uvedou 28. a 29. listopadu.