Malý baby boom skončil, i na Pardubicku se počet obyvatel začal snižovat. Ilustrační foto.

Malý baby boom skončil, i na Pardubicku se počet obyvatel začal snižovat. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Konec růstu. Obyvatel v kraji má v příštích letech už jen ubývat

  • 3
Pokud se nestane nic překvapivého, minulý rok se zapíše do historie Pardubického kraje jako okamžik, kdy začal dlouhodobý úbytek obyvatelstva. Trendu, který předpovídají experti, se musí bát zejména obce a města v chudších oblastech kraje.

Poté, co skončil malý český baby boom a cizince už přestala lákat do Pardubic práce, v Pardubickém kraji se poprvé po mnoha letech snížil počet obyvatel. Pokles populace může trvat i desítky let.

„Nebral bych to jako nějaký zvrat, ta změna není dramatická,“ říká demograf Českého statistického úřadu (ČSÚ) Petr Dědič.

Počet obyvatel kraje zamířil dolů už v polovině devadesátých let a úbytek lidí pokračoval až do roku 2004. O rok později se však trend obrátil opačným směrem, ženy narozené v sedmdesátých letech měly děti a hospodářský rozjezd Pardubic přilákal tisíce cizinců, kteří se tu usadili. Podle analýzy demografického vývoje v kraji, vydané nyní Českým statistickým úřadem, nastal boom v letech 2007 a 2008, kdy dosáhla vrcholu porodnost i přistěhovalectví.

„Hlavním faktorem byl přírůstek cizinců. V souvislosti s tím, že je nyní ekonomika v útlumu, tak se k nám lidé ze zahraničí už nehrnou,“ uvedl Dědič.

Nižší porodnost a hospodářská recese tak způsobily, že loni poprvé po letech počet obyvatel Pardubického kraje klesl o 455 lidí.

Loni se v kraji narodilo 5 077 dětí, což je nejnižší počet od roku 2005. Poprvé od roku 2003 je také počet vystěhovalých vyšší než počet těch, kteří se do kraje přistěhovali. Počet obyvatel se kvůli tomu meziročně snížil o 140 osob.

Jako by měli odejít všichni obyvatelé Chrudimi a Skutče

Zdá se, že pád bude pokračovat. Podle výsledků projekce obyvatelstva, zpracované oddělením demografické statistiky ČSÚ, dosáhne počet obyvatel Pardubického kraje v roce 2050 přibližně 487 tisíc osob, což je o 29 tisíc osob méně než v současné době.

To jsou zhruba dvě současná středně velká města. Jako by odešli všichni obyvatelé Chrudimi a Skutče. Populace bude ubývat zejména kvůli nižším počtům narozených dětí ve srovnání s počtem zemřelých. „Pokles počtu obyvatel se očekává ve všech krajích kromě Středočeského a Hlavního města Prahy. Pardubický kraj by tak měl i nadále zůstat čtvrtým nejméně zalidněným regionem České republiky," řekl před časem ředitel krajské správy ČSÚ Petr Matoušek.

Ovšem realita může být ještě horší. Statistici totiž ve své analýze počítali s tím, že se do kraje budou stěhovat zejména cizinci. Čerstvá čísla tomu moc neodpovídají.

Přírůstek obyvatel kraje

1992      1014

2001     -1085

2008      3785

2009      1144

2010        835

2011        151

2012          29

2013       -455

Aktuální počet obyvatel kraje

515 985

Pramen: ČSÚ

„Předpoklad vycházel z migrace před rokem 2012, a dnes už se zdá, že ta čísla byla příliš optimistická,“ uvedl demograf Dědič.

Pod údaji statistiků se ukrývá trend, který ohrožuje dosavadní fungování mnoha měst a vesnic. Kvůli úbytku obyvatel přicházejí o mateřské i základní školy, o obchody, podniky, lékaře. To ústí v bludný kruh, protože mladí vzdělaní lidé kvůli horšímu zázemí měst a obcí utíkají pryč a úbytek obyvatel se pak dál prohlubuje. Ohrožená jsou města na periferii s vyšší nezaměstnaností, jako jsou třeba Hlinsko, Králíky, Moravská Třebová, ale i Svitavy a Česká Třebová.

Řada radnic v kraji chce nepříznivý trend na svém území zvrátit.

„Vytváříme podmínky, aby k nám lidi nepřišli jen za prací a pak zase neodjeli. Posílili jsme mateřské školy, v základních školách máme dostatečné kapacity, investovali jsme do bytového fondu,“ uvedl starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Jenom kvůli vystěhování Česká Třebová podle údajů statistiků přišla za deset let o více než sedm set obyvatel.