Přízemní prostory domu vskutku nahání hrůzu.

Přízemní prostory domu vskutku nahání hrůzu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Klid a noci bez ohňů, žádají lidé z pardubického "domu hrůzy"

  • 10
Osmnáctipatrový věžák v Polabinách na Bělehradské ulici se během posledních let stal podle tamních obyvatel útočištěm narkomanů a bezdomovců. Dům patří městu, to však zatím na prosby o zvýšení bezpečnosti v domě nereagovalo.

Mraky schránek, z nichž valná část je počmáraná nebo prokopnutá. Vchod do bytu, jehož okolí připomíná něco mezi elektrickou rozvodnou a výměníkem tepla. Suterén plný nedopalků. Úzké chodbičky vyvolávající tísnivý pocit. "Naděláno, načůráno ve výtahu, to je tu pravidelně," říká uklízečka.

Lidem z nejvyššího věžáku v Polabinách se tu nežije moc komfortně. Teď jim došla trpělivost s nočním životem, který podle nich vedou narkomani a bezdomovci na jeho schodišti.

Předali městu, které je majitelem "domu hrůzy", petici, ve které si stěžují na to, jak si do domu chodí kdokoliv a kdykoliv a není vzácný ani případ, kdy si na požárním schodišti rozdělávají bezdomovci oheň.

"Chceme po městu, aby lépe zabezpečilo vchod domu, a tím i jeho bezpečnost. Zároveň by lepšímu životu v domě pomohly i kamery nebo noční ostraha," uvedl jeden z petentů a obyvatel domu František Škorpík.

Dům na adrese Bělehradská 379, zvaný také "osmnáctipatrák", je místem, kam chodí toxikomani. Svědčí o tom i případ z loňského roku, kdy obyvatelé domu nalezli jednoho narkomana ležet mrtvého před domem, poté co vypadl z okna v osmém patře.

Cizí zavinění se nepodařilo prokázat

Policie případ odložila. "V souvislosti s tímto případem jsme vedli vyšetřování, věc ale byla odložena, nepodařilo se nám zjistit, že by se jednalo o trestný čin," uvedla policejní mluvčí Jana Drtinová.

Petici, která má podobným věcem zabránit a zlepšit bezpečnost v domě, podepsalo 89 lidí z přibližně sto třiceti bytů. Deset bytů z celkových sto čtyřiceti je totiž prázdných. A to je důvod k dalším obavám nájemníků.

Město si je totiž chce nechat jako rezervu pro lidi, kteří mají problém s bydlením. A podle Škorpíka do této kategorie patří zejména méně přizpůsobiví, kteří klid v domě rozhodně nezvýší.

Radnice však zatím nemá zcela jasno v tom, jak situaci v domě uklidní a jak bude dál postupovat. "Radní Jaroslav Mojžíš o existenci petice, která k nám na podatelnu dorazila 9. května, informoval na úterním zasedání rady města. Vedení města tuto informaci vzalo na vědomí, v současné době celou věc prošetřují pracovníci Odboru majetku a investic," uvedl mluvčí města Šimon Hradní.

Doplnil, že vedení města potřebuje shromáždit veškeré podklady, poté se údajně bude situací v domě bezodkladně zabývat. To však tvrdí až poté, co na podatelnu dorazila petice a co se o její osud začala zajímat MF DNES.

Strážníci pošlou na místo více kontrol

Žádosti o zvýšení bezpečnost však na radnici docházejí mnohem delší dobu. A stejně tak i na městskou polici. "Opakovaně jsme je žádali o častější kontroly. Dočkali jsme se pouze odpovědi, že nemáme co úkolovat strážníky," uvedl Škorpík.

Vedení městské policie však říká, že počet oznámení z uvedené adresy není vyšší než kdekoliv jinde a že petici nebere na lehkou váhu. "Reagovali jsme okamžitě vypsáním prioritního úkolu, který spočívá v pravidelných a intenzivních kontrolách objektu. Po určité době provedeme jeho vyhodnocení a dle výsledku se rozhodneme, jak dále v celé věci budeme postupovat," uvedl Radek Vančura, náměstek ředitele městské policie.

Noční rachot se přitom neodehrává jen na veřejně přístupném schodišti. V domě již žije několik partají, které signatáři petice označují za problémové. Jejich byty pak slouží jako noční ubytovny, takže hlasité noční večírky jsou na denním pořádku.