Ropuchy, které se chytly do připravených nádob zakopaných v zemi. | foto: Český svaz ochránců přírody Podorlicko

Konec přenášení žab, kraj chce na migrační trase postavit pevné zábrany

  • 5
Každoroční jarní mise na záchranu žab a dalších obojživelníků v Přívratu u České Třebové by měla být brzy minulostí. Kraj hodlá vytvořit trvalé bariéry, které živočichům zabrání v přechodu silnice.

Třeba loni takto ochránci přírody museli instalovat podél cesty na pěti úsecích téměř 1400 metrů provizorních překážek. Ty zastavily migrující zvířata, která podél nich putovala do té doby, než napadla do připravených kbelíků. V nich je pak přenesli na druhou stranu silnice. Celkem tímto způsobem během několika dní odchytili třeba na 500 ropuch obecných.

Pardubický kraj se pokusí zvýšit bezpečnost pohybu různých druhů živočichů. V této souvislosti plánuje využít dotace z operačního programu životní prostředí.

„V rámci něho jsou podporovány aktivity na zprůchodnění migračních bariér pro živočichy a opatření, která zamezí jejich úhynu. Chceme tímto projektem najít trvalé řešení ve formě stabilních zábran, které žábám a čolkům umožní bezpečné překonání silnice do vodních ploch,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Rybníky v okolí obce jsou vhodným místem pro rozmnožování obojživelníků. Ochranáři tuto lokalitu označují v rámci regionu za ojedinělou. Zástupci kraje doufají, že nové stavební prvky by mohly v této oblasti zvýšit i počet žijících druhů.

„Následně předpokládáme předání bariér do správy ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová, který se bude starat o údržbu trvalých bariér a průchodnost propustků,“ dodal Netolický.