Zámek v Litomyšli je klenotem z doby renesance. Byl postaven ve druhé polovině 16. století. V roce 1999 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zámek v Litomyšli je klenotem z doby renesance. Byl postaven ve druhé polovině 16. století. V roce 1999 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Památkáři chystají obnovu litomyšlského zámku za čtvrt miliardy korun

  • 0
Renesanční zámek v Litomyšli je sice jedinou památkou na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO stojící v Pardubickém kraji, ale už roky chátrá. To by měla změnit dotace z Evropské unie, o niž chce Národní památkový ústav nyní požádat.

Památkáři ve středu oznámili, že za 240 milionů korun z Unie hodlají obnovit sgrafita, interiéry, střechy a vybudovat nové zázemí pro turisty včetně mobilní scény nejen pro potřeby festivalu Smetanova Litomyšl. Předpokládají, že návštěvnost památky by pak mohla vzrůst z padesáti tisíc návštěvníků ročně na 70 až 90 tisíc.

Památkový ústav chce zároveň získat dalších 60 milionů korun z EU na rekonstrukci sousedního Panského domu. Stavět by se mohlo teoreticky od poloviny roku 2018.

Chystaná investice by měla ukončit absurdní situaci, kdy budovy kolem jsou díky čtyřsetmilionové dotaci z eurofondů v pořádku, ale samotný zámek na pomoc čeká. Národní památkový ústav se už v roce 2009 pokoušel získat peníze z Unie na opravu zámku, ale neuspěl. Teď učiní druhý pokus. „Ministr kultury Daniel Herman potvrdil, že zámek má prioritu,“ uvedl starosta Litomyšle Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Nejviditelnějším a zároveň nejožehavějším zásahem do vzhledu zámku bude obnova sgrafitové výzdoby. Její rekonstrukci skvěle provedl v letech 1974 až 1984 tým umělců v čele s Olbramem Zoubkem, nicméně nyní jsou sgrafita na mnoha místech ve velmi špatném stavu. Není jasné, kdo na Zoubka a spol. naváže. Jisté je, že budou mít mnohem méně času.

„Je potřeba, aby to byli vysoce kvalifikovaní restaurátoři, dále je nutné nastavení správných technologických postupů a v neposlední řadě jde také o výtvarné pojetí, které musí mít jednotný ráz,“ uvedl ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec.

Restaurátoři opraví 70 procent sgrafitové výzdoby

„Musíme najít zastřešující restaurátorskou firmu a věřit, že získá a najme renomované restaurátory. To je bohužel riziko veřejných zakázek,“ uvedla kastelánka Státního zámku Litomyšl Zdeňka Kalová. Restaurátoři by podle ní měli opravit přibližně 70 procent sgrafitové výzdoby.

Opravy se dočká i cenná střecha. Některé krovy pocházejí již ze 30. let sedmnáctého století. „Někde stavěli ještě velmi složité renesanční krovy, ale v Litomyšli byli po požárech pokrokoví a stavěli raně barokní krovy, což je jeden z nejstarších krovů tohoto typu v České republice,“ uvedla Kalová.

Obnova zámku v Litomyšli

Cena: cca 250 milionů korun především z fondu EU

Termín: Nejdříve od poloviny roku 2018 do roku 2020

Co se opraví: 70 procent sgrafitové výzdoby. Vzácné krovy, střechy, komíny.

Co nově vznikne: Zázemí pro návštěvníky v místech, kde je pokladna. Společenský sál ve 3. podlaží. Expozice zaměřená na zámecké divadlo, kde bude uložena nejvzácnější zámecká sbírka - kulisové scény Josefa Platzera. Zámek získá novou scénu pro zastřešení II. nádvoří.

Zámek chystá i přestavbu interiérů, například rozšíření kavárny, moderní obrazárnu či nový společenský sál ve třetím podlaží. Památkáři zároveň podají žádost o 60 milionů korun na obnovu Panského domu, který od čtyřicátých let funguje jako školka. Tu čekají změny.

„Zámecká mateřská škola sice přijde o jednu ze dvou budov, ale v žádném případě ji nebudeme rušit,“ uvedl starosta Radomil Kašpar. V přízemí Panského domu by mělo vzniknout zázemí pro správu zámku, ve druhém mají být depozitáře a ve třetím patře galerie.

Uzávěrka přijímání žádostí o dotaci je letos v březnu. Ministerstvo pro místní rozvoj má až sedm měsíců na to, aby je vyhodnotilo. Na konci roku by tak mohlo být jasné, zda památkáři uspějí s jedním nebo oběma projekty.