Svitavy použily víc peněz z daní například na zateplení školek ve městě nebo na stavbu cyklostezek. Ilustrační snímek

Svitavy použily víc peněz z daní například na zateplení školek ve městě nebo na stavbu cyklostezek. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Miliony navíc města nevytrhly, vesnice si však výrazně polepšily

  • 1
Zaječice na Chrudimsku mají čistší ulice než dřív, Svitavy vybudovaly cyklostezku, Letohrad našel peníze na opravu mateřské školy. Díky novému přerozdělení daní si města i vesnice polepšily.

Miliony korun navíc přinesl obcím v Pardubickém kraji spravedlivější klíč při rozdělování daní. Některé obce zbohatly poměrně dramaticky, dostávají až o třetinu prostředků víc než v roce 2012.

Pardubice změnu podle úředníků prakticky nepocítily, menší města si přilepšila, ale velká část vesnic najednou zjistila, že se může konečně pustit do větších staveb, oprav a nákupů.

"Při rozpočtu, který se pohyboval do deseti milionů, nyní dostáváme o dva miliony více. Loni jsme za tyto peníze zmodernizovali víceúčelové hřiště, které dostalo nový umělohmotný povrch," řekla starostka Morašic u Litomyšle Hana Štěpánová.

Zaječice u Chrudimi si zase pořídily čisticí stroj. "Je to malý traktor, na který lze připojit smeták, radlice nebo s ním stříkat plevel. Koupili jsme také výtah do kulturního domu a zaplatili rekonstrukci elektrické sítě ve škole," říká místostarosta Zaječic František Mihulka. Obec si polepšila o dva miliony korun.

Změnu k lepšímu, i když ne tak dramatickou, zaznamenala menší města. "U nás jsme si polepšili asi o deset milionů korun. Mohli jsme například začít rekonstrukci mateřské školy, která přijde včetně DPH přesně na deset milionů," uvedl starosta Letohradu Petr Fiala.

Pro okresní města drobné. Ale i za ně díky

Bývalá okresní města do svého rozpočtu získala z daní okolo 20 milionů, což je přilepšení, ale nijak zásadní. Peníze využila především na opravy a běžné výdaje.

"Loni jsme měli přibližně o 25 milionů větší příjmy z daní než v roce 2012," řekla Hana Vránová, vedoucí finančního odboru v Chrudimi. Město peníze využilo na opravy a údržbu. Chrudimi se také podařilo z těchto peněz ušetřit asi pět milionů korun do dalšího roku.

"Město Svitavy získalo z nového rozpočtového určení daní v roce 2013 asi o 20 milionů více než v předchozím roce. Peníze jsme utratili například zateplením školek ve městě nebo stavbou cyklostezek. Město také investovalo do výstavby nové kompostárny a dostavby čistírny odpadních vod," uvedl místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Ústí nad Orlicí si polepšilo přibližně o 20 milionů. "Město ale přišlo o některé dotace, které byly převedeny právě na daně. Nárůst celkových městských prostředků proto není zase tak velký, jak se může zdát," uvedl Josef Polák, vedoucí finančního odboru v Ústí nad Orlicí.

Nový systém rozpočtového určení daní platí od prvního ledna roku 2013. Obce z daní obdržely v průměru o 11 procent větší obnos do městské pokladny. Změna pomohla především nejmenším obcím. Těm stát poslal loni při dělení daní dokonce o 31 procent více než v roce 2012.

A jak změnu hodnotí starostové? Čím menší město a obec, tím větší spokojenost. "Je správné, že to udělali, teď se nám lépe dýchá," řekl Fiala.

"Teď už se s těmi penězi dá slušně hospodařit. I když ani předtím to nebylo tak zlé," uvedl místostarosta Zaječic František Mihulka.

, ,