Honosná vila Miloše Holečka, kterou postavil bez povolení na části parku.

Honosná vila Miloše Holečka, kterou postavil bez povolení na části parku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Magistrát kvůli Holečkovým pozemkům krájel park, obchod se mu vymstil

  • 9
Pardubičtí politici na přelomu tisíciletí umožnili Miloši Holečkovi zhodnotit jeho pozemky v parku Na Špici, ze kterých mohl udělat stavební parcely pro čtyři domy. Kolem kontroverzní zákulisní dohody se od té doby otáčí dění ve městě, doplatila na ni bývalá primátorka a potíže Pardubic nekončí.

Kdo v televizi stihne jen závěrečné minuty filmu a titulky, zná rozuzlení, ale nechápe nic. Podobné je to s příběhem černé stavby Miloše Holečka, který budoval svou vilu u pardubického parku Na Špici bez stavebního povolení a v rozporu s územním plánem.

Před dvěma lety mu ji zastupitelé umožnili legalizovat. Holeček teď tvrdí, že revitalizaci parku za jeho plotem provedlo město nelegálně a rozjíždí nový spor.

Kauza však nezačala tím, že Holeček stavěl načerno. Spory o jeho vilu ani nevysvětlují to hlavní - proč na kraji parku uprostřed zeleně zcela legálně a zcela nelogicky stojí v sousedství Holečkova domu další tři nové vily.

Hlavní dějství příběhu se totiž odehrálo na přelomu tisíciletí. Město tehdy v novém územním plánu schváleném v roce 2001 vykrojilo ze zeleně v parku pozemky Miloše Holečka, na kterých se tudíž mohlo stavět. „Byla to vůle zastupitelstva. Změna kopíruje vlastnické hranice,“ řekl Holeček.

Byl to nešťastný krok

Vedoucí pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal to považuje dodnes za velmi nešťastný krok. „Pro stavbu rodinných domů se věnoval kus parku. Zastupitelé si měli uvědomit, co schvalují. Že když změní územní plán, musí docházet ke konfliktům. Soužití parku s bydlením není šťastné,“ řekl Vopršal.

Při pohledu na mapu vypadá velmi zvláštně, že město souhlasilo s tím, že na kraji parku vznikly čtyři vily, z nichž každá má docela jiný styl. V plánech z roku 1974 se počítalo s tím, že místo dnešních domů tam zůstane zeleň s dětským hřištěm. Jak se to stalo?

Na začátku století uzavřeli politici Pardubic a významný vlastník pozemků v Pardubicích Miloš Holeček velmi neobvyklou ústní dohodu. Obě strany ji potvrzují. Holeček slíbil, že umožní budování protipovodňových opatření podél Labe na svých pozemcích. Politici na oplátku měli udělat stavební parcely z pozemků v parku Na Špici, které Holeček získal od restituenta z Jižní Ameriky, za něhož v devadesátých letech jednal s úřady.

Získal tak možná vůbec nejlepší plochy pro stavění ve městě - na dosah centra a přitom uprostřed zeleně. Politici i Holeček totiž dohodu splnili.

„Pokud si dobře vzpomínám, tak celá anabáze vznikla tak, že město potřebovalo pozemky pro protipovodňová opatření na parcelách, které patřily panu Holečkovi. Proto vznikla tato dohoda, že město dostane ty parcely a ono za to změní na pruhu území u parku Na Špici územní plán tak, aby se na něm mohlo stavět,“ uvedl bývalý náměstek několika pardubických primátorů Michal Koláček.

Holeček říká, že Povodí Labe potřebovalo pozemky vlastnit, aby mohlo žádat a získat dotaci. Po intervenci města společnosti pozemky prodal. „Umožnili jsme městu protipovodňovou ochranu,“ uvedl Miloš Holeček. Pardubice se patrně i díky nezvyklé dohodě dočkaly v roce 2005 velice slušné ochrany před povodní za více než 200 milionů korun.

Holečkovi se vila do nejlepších parcel nevešla

Jenže poté to začalo skřípat. Holeček v parku prodal tři parcely a v roce 2008 si na poslední zbývajícím pozemku začal stavět svoji vilu. Ta se mu však nevešla do vykrojené části parku, kde se podle nového územního plánu mohlo stavět. Holeček tvrdí, že i na tuto část se vztahovala dohoda s městem a připomíná, že mu tam stavební úřad dovolil postavit plot. „Pan Holeček pak někde vyprávěl, že město mu slíbilo uvolnit všechny jeho pozemky u parku, ale to nebyla pravda,“ řekl Koláček.

Kauza Holeček

Miloš Holeček, majitel černé stavby v parku Na Špici, kterou pomohli zastupitelé legalizovat v roce 2014, se nechce smířit s tím, za jakých okolností město revitalizovalo tamní park. Tvrdí, že původní park s hřištěm byla černá stavba a nebylo ji možné jen opravit. Vedoucí pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal jeho tvrzení popírá. Zcela jasný důkaz město v ruce nemá. „Vyzveme stavební úřad, aby řešil legálnost stavby. Pokud potvrdí, že byla legální, musí předložit zdůvodnění, a to nás bude velmi zajímat,“ uvedl Holeček. Ten podle svých slov předpokládá, že věc začne řešit policie, OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) a další instituce.

Před demolicí černé stavby Holečka zachránili před dvěma roky zastupitelé. Změnili územní plán tak, aby Holeček najednou vlastnil vilu na pozemcích, kde je bydlení legální. Poslední klíčový hlas pro dodal Koláček bez ohledu na to, že jeho kolegyně ze Sdružení pro Pardubice a tehdejší primátorka Štěpánka Fraňková tím pár měsíců před volbami úplně ztratila tvář. Slíbila totiž, že vila půjde k zemi.

Příběh nekončí. Oáza klidu, která domy obklopovala, zmizela, za plotem Holečka vybudovalo město v rámci revitalizace parku sportovní hřiště. Vítězem zatím nejsou ani Pardubice, protože Holeček nyní tvrdí, že město při obnově parku v jeho sousedství porušilo zákon. Podle něj obnovilo hřiště, které bylo černou stavbou. Stavební úřad Pardubice to považuje za nesmysl, ale zcela jasný důkaz chybí. Pokud by se ukázalo, že Holeček má pravdu, město by se mohlo začít bát o 22 milionů, které na park poslala Unie.