Šéf vězeňské služby Petr Dohnal hovoří s mikrofonem k obyvatelům Králík. Jeho slova poslouchá ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Ministr přijel obhajovat vznik ženské věznice, hejtman chce referendum

  • 3
Na jedné straně možný vznik nových pracovních míst, na druhé obava o bezpečnost. To byly argumenty, se kterými vystoupili v neděli v podvečer obhájci a odpůrci vzniku ženské věznice. Podle plánu ministerstva vnitra má vzniknout v prostorách bývalého výchovného ústavu v Králíkách.

Před pár měsíci byl sice kulturní dům Střelnice v Králíkách na Orlickoústecku zaplněný více, ovšem i tentokrát byla debata místy rušná. Zatímco nedávno místní přišli protestovat proti plánu, aby v opuštěném areálu vzniklo zařízení pro uprchlíky, nyní mají prázdné místnosti obsadit odsouzené ženy.

Vlna nesouhlasu sice nebyla tak jednohlasná jako v případě centra pro uprchlíky, přesto měli odpůrci mezi téměř 200 přítomnými obyvateli navrch.

„Atmosféra byla klidnější. Lidé se ptali a ministerstvo mělo podklady dobře připravené,“ uvedla starostka Jana Ponocná.

Nesouhlas se záměrem resortu spravedlnosti a vězeňské služby přijel vyjádřit i hejtman kraje Martin Netolický.

„Beseda bohužel situaci v Králíkách příliš neuklidnila. Trvám na tom, že jsou vhodnější lokality pro kriminál než turisticky exponované Králicko. Je to stejné, jako bychom zřídili kriminál na Lipně nebo ve Špindlu. Doporučuji, aby každý resort neřešil pouze svůj problém, ale vnímal také přesahy, které jakékoliv rozhodování má,“ uvedl hejtman Netolický.

Obyvatelé Králík by se měli k celé záležitosti vyjádřit v plánovaném referendu, které by podle starostky mohlo být v listopadu. „V případě, že bude mít výrazný výsledek, bude se jim ministerstvo řídit, či alespoň zabývat,“ řekla Ponocná.

Obava není na místě, uklidňoval Pelikán

Areál patří do majetku ministerstva, a to si tak může v jeho prostorách v podstatě zřídit to, co samo uzná za vhodné. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána nemusí mít místní z nového využití strach.

„Není důvod se ženské věznice bát,“ řekl Pelikán, jehož slova podpořil i starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek a ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal. Právě ve Světlé ženská věznice dlouhodobě funguje a problémy s vězeňkyněmi prý nejsou.

Tourkova obhajoba byla postavena i na ekonomické přínosu záměru, který vyplýval ze zkušenosti města s přítomností vězeňkyň. Ovšem i v něm viděl hejtman stinné stránky.

„Ví se pouze, že by v Králíkách mělo být umístěno 200 vězňů a pracovat by zde mělo až 120 lidí, z toho až 70 příslušníků vězeňské služby. Není však jasné, kde by bydleli. Zároveň nám nebyl zodpovězen dotaz, kolik by zřízení a přestavba věznice stála. Tak daleko údajně plány nejsou, přitom je záměr zvažován již několik měsíců,“ sdělil Netolický.

Představitelé města se s ministerstvem dohodli, že osobně navštíví Světlou, aby se přesvědčili, co všechno věznice přináší.