Obchody na náměstí v Litomyšli by se po stavbě obchodního centra mohly dostat do problémů.

Obchody na náměstí v Litomyšli by se po stavbě obchodního centra mohly dostat do problémů. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Litomyšl se pře. Nezničil by nový supermarket její náměstí?

  • 8
Volby v Litomyšli by letos mohlo provázet referendum či anketa o výstavbě obchodního centra na kraji města. Politikům se nechce rozhodnout, zda umožnit stavbu nového supermarketu na kraji města, nebo jí zabránit.

Na okraji větších měst nejen v Pardubickém kraji jsou obchodní centra, vinou kterých jsou tamní náměstí poloprázdná. Nikoliv v Litomyšli.

To, co se turistům může jevit jako velká výhoda, díky níž je tamní náměstí plné obchodů, restaurací a kaváren, z litomyšlské perspektivy tak idylicky nevypadá. Lidé musejí za zboží platit víc nebo jezdí nakupovat do jiných měst.

Když se před pár týdny začalo mluvit o tom, že u silnice na Svitavy by soukromý investor mohl postavit obchodní centrum, část podnikatelů poslala politikům otevřený dopis, kterým je varují před vylidněním centra, a žádají, aby tomu město zabránilo změnou územního plánu. Pod výzvu se podepsal i sochař Olbram Zoubek či litomyšlský farář František Beneš.

Politici se nemohou dohodnout, co udělat

Starosta Litomyšle Michal Kortyš z ODS je pro určitou regulaci, jeho zástupce Vojtěch Stříteský (TOP 09 - Fórum občanů Litomyšle) ji naopak odmítá a navrhuje, ať rozhodnou lidé sami v referendu. A podobně je, zdá se, rozděleno celé zastupitelstvo.

"Nemyslím, že by tady města byla od toho, aby zakazovala soukromé podnikání, proto se přikláním k tomu, aby si o této záležitosti rozhodli občané sami, máme k tomu dvě příležitosti, kdy se půjde k volebním urnám," uvedl Stříteský.

Živé náměstí? A proč obchodníci zavírají v pět?

Starosta Michal Kortyš se bojí, aby Litomyšl nedopadla jako některá okolní města. "Klasické obchody z centra zmizely, je to samá keramika, sklo, hadříčky. To nechceme," uvedl.

"Máme strach z toho, že když nám vyroste supermarket na kraji města, tak nám lidé z centra odejdou a to by nebylo dobře," vysvětlil místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar z KDU-ČSL.

Právě před tím varují obchodníci. "Na náměstí je 120 nemovitostí, a pokud chceme, aby 120 fasád bylo opraveno, tak 120 obchodních prostor musí mít smysluplné využití, které bude generovat nějaké peníze na to, aby se nemovitost udržovala," uvedl Martin Kubík, majitel supermarketu a signatář otevřeného dopisu.

"Pokud obchodníci v centru chtějí udržet své zákazníky, tak by nemělo být v pět hodin náměstí téměř zcela uzavřené, tam je otevřen jen Kubík a večerka. Nad tím by se měli obchodníci zamyslet, aby přitáhli další zákazníky," namítá Stříteský.

Vedení radnice prosazuje plán, podle něhož by tento rok měl být zasvěcen diskusím s odborníky i veřejností o tom, co by město mělo udělat. "Ať odborníci řeknou, jaké by to mělo dopady, jestli je tu obchodů akorát, anebo jestli se tu ještě jeden obchod snese. A pak bude záležet na politickém rozhodnutí. Jestli je pro to vhodné referendum, je věc názoru," uvedl Kortyš.

V Litomyšli fungují tři obchodní centra. Penny Market, ale zejména Billa s dřevěnými prvky nepřipomínají klasické supermarketové krabice. Na jejich vzhledu je znát, že město řetězce jednáním dotlačilo ke vkusnější podobě obchodů. Zásah do územního plánu s cílem zabránit stavbě dalšího obchodního centra by však už byl mnohem kontroverznější.