Po Novém Jičíně a Fulneku bude Jiří Raška působit jako hlavní architekt v

Po Novém Jičíně a Fulneku bude Jiří Raška působit jako hlavní architekt v Pardubicích. Líbí se mu centrum města, i když například třída Míru na svou opravu čeká už desítky let. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Pardubicích začíná nový architekt, chce ve městě přidat zeleň

  • 16
Od 1. září bude novým hlavním architektem Pardubic sedmačtyřicetiletý Jiří Raška. Úřad byl od června po odchodu Petry Nacu prázdný. Raška má s podobnou prací již dlouhodobé zkušenosti - více než dvacet let zastával stejnou pozici v Novém Jičíně, kde žije. Od loňského roku řídil územní rozvoj také ve Fulneku.

Ačkoliv Pardubice zatím nezná, nepovažuje to za dlouhodobý handicap. "Práce je to stejná, ať v Novém Jičíně, Fulneku nebo v Pardubicích, ale v jiném měřítku. Myslím, že se s městem velmi rychle sžiji a přijmu jeho problémy za své," říká architekt. Do Pardubic přišel kvůli pracovnímu růstu. Slibuje si, že díky této pozici bude vyvíjet nátlak na dopravní odbor a odbor životního prostředí, aby přibyla zeleň a spravily se chodníky.

Jiří Raška

Je mu 47 let. Pochází z Nového Jičína, kde stále žije. Vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, obor urbanismus a územní plánování.

Přes dvacet let pracoval na městském úřadě v Novém Jičíně, naposledy jako vedoucí odboru územního plánování stavebního úřadu a památkové péče.

Od loňského roku řídil odbor územního rozvoje a stavebního úřadu na městském úřadu ve Fulneku.

Kde je před vámi nejvíc práce?
Na konkrétní kroky, co kde změnit, je brzy. Tady prosím o trochu času. Na začátku budu potřebovat tak tři měsíce, abych se v Pardubicích zorientoval, což samozřejmě neznamená, že by se na odboru hlavního architekta nepracovalo. Chci nastavit komunikaci s občany, starosty, jaké jsou jejich představy, co chtějí. Když se občané na změnách sami podílejí, tak je potom vezmou za své. Jako prioritu vnímám rozjet a dokončit práce na novém územním plánu města, bez přijetí tohoto základního rozvojového dokumentu se dále nepohneme.

Proč jste se rozhodl o místo v Pardubicích ucházet?
Hledal jsem profesní uplatnění ve svém oboru, protože v šestitisícovém Fulneku už pro mě nebyla možnost dalšího pracovního růstu. V odborném tisku jsem viděl inzerát, že je vypsané výběrové řízení na hlavního architekta. Nepřišlo mi to až tak daleko, aby se to nedalo v rodině zvládnout. Počítám, že zde budu přes týden bydlet a na víkendy jezdit domů do Nového Jičína.

Jsou Pardubice z pohledu architekta hezké?
Za nejhezčí považuji historické jádro a opravený zámek, změny by potřeboval prostor před nádražím a příchod k centru. Sídliště a okrajové části jsem zatím neviděl. Určitě tu dřívější architekti odvedli kus dobré práce, na kterou budu chtít navázat. Potom jsou tu samozřejmě budovy, které jsou v současnosti kritizovány a které jsou odrazem doby. Za nějaký čas se ukáže, že nakonec nejsou až tak hrozné, lidi si na ně zvyknou. Je spousta staveb, které byly v době svého vzniku kritizovány a potom zapadly.

Tím narážíte na tolik kritizovaný Afi palác nebo ČSOB Pojišťovnu. Jak je hodnotíte? Patří takové budovy do centra města?
Budovy jsou slušně odvedená řemeslná práce, neurazí, ale ani nenadchnou. Jejich tvůrci splnili dobře zadání investorů a jsou to budovy, které najdeme všude. Je to taková generační záležitost. Nějakou dobu tu budou stát a další generace je nejspíš zbourá nebo přestaví. Jinou otázkou je potom jejich umístění, vazba na dopravu. Ale jsou tu podle mě větší problémy.

Například?
Díry v chodnících, kudy chodí lidé každý den, a prakticky žádná zeleň kolem. Nestojí to desítky milionů a jsou to věci, které se dají udělat rychle. Je to záležitost spíš pro dopravní odbor a odbor životního prostředí, ne pro hlavního architekta. Ale můžeme na ně vyvíjet tlak a otravovat. To jsou podle mě lidmi více sledované problémy, než jestli měl být Afi palác třeba více nebo méně prosklený.

Vyrostly nějaké takové budovy "své doby", které by veřejnost těžko přijímala, ve Fulneku nebo v Novém Jičíně za vašeho působení?
Určitě. V zásadě tomu nelze zabránit. Nicméně pobouřená veřejnost přijme po pár letech tyto stavby za své a osobně si nemyslím, že by někde v republice vzniklo něco tak příšerného, co by si zasloužilo masové protesty.

Jak zajistíte, aby v Pardubicích takovéto objekty už nerostly?
Odbor hlavního architekta není tím, kdo stavby povoluje nebo zakazuje, každá stavba musí splnit všechny zákonné podmínky a omezení. Je možné pokusit se stanovit určité regulativy v rámci územního plánu města, ale ani toto není samospasitelné.

Co se vám povedlo jako městskému architektovi ve Fulneku a v Novém Jičíně?
V Novém Jičíně se nám podařilo schválit dle mého názoru velmi kvalitní územní plán, dokončit regeneraci městské památkové rezervace, vyřešit dopravu. Když jsem odcházel, nebylo tam v uvozovkách už v podstatě co dělat. Ve Fulneku se mi podařilo připravit a schválit nový strategický plán rozvoje města.