Bikeři si vychutnají i jízdu klopenými zatáčkami.

Bikeři si vychutnají i jízdu klopenými zatáčkami. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Ve spolupráci s Poláky vzniknou desítky kilometrů nových singletracků

  • 2
Češi a Poláci podávají v těchto dnech společnou žádost o evropskou dotaci na vytvoření tras pro bikery a horská kola v česko-polském příhraničí. Takzvané bikování na singltrecích bude vedené pod jednotnou značkou Singletrack Glacensis.

„Spojení 11 partnerů česko-polského příhraničí s téměř 200 kilometry singltreků vytvoří nabídku zajímavou pro vícedenní návštěvu bikerů z celé republiky i ze zahraničí. Konkurence projektů je obrovská, očekává se až šestinásobný převis poptávky nad rozdělovanými dotacemi. Přesto věříme, že dříve či později to musí vyjít. Reálně se však na singltrecích svezeme nejdřív v roce 2019,“ řekl Petr Hájek, předseda svazku obcí Region Orlicko-Třebovsko a starosta Ústí nad Orlicí, které s Českou Třebovou pod hlavičkou svazku financuje Bike resort OrlickoTřebovsko.

Na území tohoto regionu půjde 38 kilometrů nových singltreků a 20 kilometrů dalších tras v kopcovitém a lesnatém terénu. V okolí Andrlova chlumu v Ústí nad Orlicí vzniknou obtížnější sjezdové singltreky, směrem na Sloupnici bude více snadnějších tras.

Nejatraktivnější pro středně zdatné bikery budou trasy okolo českotřebovského Pekláku. Podle českotřebovského starosty Jaroslava Zedníka připadá vedle tohoto sjezdového areálu v úvahu v budoucnu ještě oblast u obce Rybník.

Vedle tras mezi ústeckou a vysokomýtskou kotlinou je v pokročilém stádiu přípravy i bike areál pod zalesněným vrchem Pastýřka v Moravské Třebové. Tam vznikne menší areál s osmi kilometry snadného a hravého trailu pro širokou veřejnost. Chystaný Bike resort Choceň začíná v první fázi se sedmnácti kilometry tras v lesích směrem na Horní Jelení různých obtížností a charakteru, včetně dvou velmi snadných výukových trailů.

O tom, zda projekt se žádostí o evropské peníze uspěje, se jeho tvůrci dozvědí na konci letošního roku.