Uprostřed listopadu začalo zasněžování na sjezdovce v Červené Vodě

Uprostřed listopadu začalo zasněžování na sjezdovce v Červené Vodě | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nové sjezdovky v Pardubickém kraji vybavením dohánějí Krkonoše

  • 0
Podmínky pro lyžování v Pardubickém kraji se rychle zlepšují. V posledních pár letech v kraji vyrostly nové lyžařské areály, které mají stále lepší vybavení. Ještě nedávno přitom museli lyžaři z Pardubicka jezdit na sjezdovky do Krkonoš nebo do Orlických hor.

MF DNES vybrala několik typů, kam je na sjezdovky v Pardubickém kraji možné vyrazit.

1.
Jezdím s dětmi, které to ještě moc neumí

Zkuste sjezdovku v Červené Vodě. Samozřejmě že náročného lyžaře terén nenadchne. Dvoukilometrová sjezdovka je dlouhá, mírná a až otravně bezpečná. Dítě, kterému je šest let a na lyžích ještě není úplně jisté, to však bude vidět docela jinak. Na rozdíl od malých městských sjezdovek bude moci strávit na svahu delší dobu a pořádně si zalyžovat.

Zatímco dospělí lyžaři zaplatí letos víc, děti se dočkaly zlevnění. A ještě jedno plus. Vloni postavená čtyřsedačková lanovka bude mít vyhřívané sedáky a lyžaři budou kryti proti nepřízni počasí plexisklovými bublinami. "Bude to nejluxusnější sedačková lanovka v republice," řekl ředitel skiparku Radek Procházka.

2.
Jedu si zalyžovat a nehodlám řešit potíže s parkováním

Jsou lyžaři, pro něž je klíčové zaparkovat pod sjezdovkou a patnáctiminutové čekání na skibus jim dokáže znechutit sobotní lyžování. Pak je lepší se vyhnout Krkonoším a zamířit do Deštného v Orlických horách. I když terén Alpy nepřipomíná, pokud jde o parkování, je to tam jako v Rakousku. Nejde jen o obrovské parkoviště, ale lyžaře neotravují ani dlouhé fronty jako jinde.

3.
Jsem náročný lyžař. Chci si zajezdit

Krkonoše, samozřejmě, to je pro lyžaře z Pardubicka a Chrudimska asi první volba. Je ale správná? Nový lyžařský areál v Dolní Moravě je svými sjezdovkami i vybavením luxusní a krkonošským sjezdovkám se minimálně vyrovná.

Sedm kilometrů sjezdovek, dvě lanovky, dobré zázemí. A ceny jsou i přes zdražení stále ještě nižší než ve Špindlerově Mlýně. Z pohledu z Pardubic má areál jedno velké minus. Cesta v zimě je tam dost svízelná a s dálnicí vedoucí do Hradce a silnicí na Krkonoše se srovnávat nedá. Přesto je to dobrý tip.

4.
Začínáme lyžovat. Nechceme jezdit daleko

Pro první lyžařské krůčky dětí jsou vhodné v podstatě všechny malé sjezdovky, které fungují v Hlinsku, České Třebové nebo třeba v Poličce. Lyžaře z Pardubic a Chrudimi by mohla uspokojit malá sjezdovka v Hluboké u Trhové Kamenice, která je trochu schovaná v lesích, ale prakticky hned po ruce. Z Chrudimi je to jen 24 kilometrů.

Areál nabízí 400 metrů dlouhý svah, dětský vlek zdarma, umělé zasněžování, lyžařskou školu i večerní lyžování. To vše za rozumné ceny. Díky web kameře se mohou lidé nejdříve ubezpečit, že vlek funguje, že na sjezdovce není přeplněno, a pak vyrazit.

Parkoviště zatím postačuje. Minusem může být poslední úsek cesty autem, který uprostřed zimy ani na nových pneumatikách není úplně jednoduchý.

,