Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Branda, MF DNES

Nová finta, jak si udržet řidičák. Poslat úřadům zavirovaný mail

  • 1072
Po fintě s „osobou blízkou“ se objevil nový trik, jak se vyhnout trestu za porušování silničních pravidel a nepřijít o řidičák. Stačí jen poslat úředníkům odvolání proti odebrání dokladu e-mailem, který obsahuje také počítačový vir. A pak doufat, že ho v obavě z nákazy svého stroje smažou, aniž by se podívali, co v něm je.

„Lidé, kterým od nás hrozil nějaký postih, poslali na podatelnu e-mail s odvoláním, který se úřednicím jevil jako zavirovaný. Ty se lekly a smazaly ho. Na celý problém se přišlo až u soudu, kde právníci řidičů uvedené maily vytáhli. Je to docela průšvih,“ uvedl šéf odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

Potíž je v tom, že jak odbor dopravy, tak krajský úřad, který odebrání dokladů dokončuje, žily v tom, že je vše v pořádku, a lidem vzaly oprávnění řídit auta. Ti však teď přes soud můžou požadovat navrácení dokladů, nebo dokonce vymáhat náhradu škody v případě, že o řidičák už přišli.

„V případě třeba profesionálních řidičů může jít o velké částky. Musíme se opakování podobného případu bránit. Mám pocit, že zase někdo vymyslel nový trik, jak postupovat v případě pokut nebo vybodování,“ řekl Bakajsa.

U soudu však paradoxně nebyli překvapení úředníci radnice, ale kraje, který rozhodnutí magistrátu stvrzoval. Aleš Korejtko z krajského odboru dopravy to nechtěl příliš komentovat. „Zatím nepadl žádný pravomocný rozsudek,“ uvedl.

Mluvčí radnice Radim Jelínek však připouští, že šlo asi o deset případů a že soudy už začaly. „Je pravda, že ve dvou případech jsme byli soudem dotazováni v této věci, takže nepřímo můžeme průběh dvou soudních případů potvrdit,“ řekl Jelínek a dodal, že se zatím nedá odhadnout, kolik by radnice měla vyplácet lidem, kteří by požadovali náhradu ušlého zisku. „Odhad by byl pouhá spekulace,“ dodal.

Rozhodnutí úředníků si nechal posílat do Panamy

Nejde přitom o první případ, kdy specializované firmy vymýšlejí způsoby, jak lidem pomoci v kontaktu s úřady poté, co je policie načapala u dopravního přestupku. Na internetu není problém najít hned několik firem, které se na toto poradenství specializují.

„Většinou je smyslem obstrukcí vydržet rok, který mají úřady na vyřešení přestupku. To bude i za naším případem, i když tady může hrát roli i finanční stránka věci v případě odškodnění,“ doplnil Bakajsa.

Právě jeho kolegové se před dvěma lety střetli s manažerem kontroverzního projektu nechcipokutu.cz Petrem Kocourkem. Ten řidičům nabízel, že je zbaví pokuty nebo se vyhnou odebrání řidičského průkazu.

Začal řidiče zastupovat a pak si nechal posílat všechna rozhodnutí úředníků do Panamy nebo na Kanárské ostrovy. Z adres však nikdo neodpovídal, a tak často utekl rok, který úředníci na vyřešení záležitosti měli.

Byl si tak jistý úspěchem, že dokonce lidem slíbil, že pokud neuspěje, tak jim zaplatí kompenzaci 1 500 korun za každý bod i plnou výši pokuty. Pardubičtí úředníci však mnohdy jeho metody porazili. „Klíčová je důslednost a okamžitá reakce,“ vysvětlil Leoš Staněk z magistrátního oddělení přestupků.

„Pardubice jsou asi nejvíc zaujaté vůči obviněným z celé republiky,“ reagoval Kocourek.


Témata: Osoba blízká