Přistěhovalci jsou dobrým byznysem pro podnikatele a majitele realitních kanceláří.

Přistěhovalci jsou dobrým byznysem pro podnikatele a majitele realitních kanceláří. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Hrochově Týnci chtějí kvůli ghettu služebnu. Policie je pro

  • 5
Desítky výjezdů ročně musí absolvovat chrudimští policisté do městečka Hrochův Týnec. To je vedeno jako takzvaná vyloučená lokalita a kvůli třenicím s přistěhovalci do romských ubytoven volají místní usedlíci po stálé policejní služebně. S policií o tom dnes jednají zastupitelé obce.

Přistěhovalci jsou totiž dobrým byznysem pro podnikatele a majitele realitních kanceláří, kteří jim tu dávají ubytování. Jenomže mnozí z těchto lidí nepracují, někteří se po nocích potulují městem, dělají výtržnosti a živí je sociální podpory. A místním dochází trpělivost.

"Divím se, že tady není automatická spolupráce se státní policií. Všichni nechávají odpovědnost jen na obci, ta ale takový problém není schopna sama zvládnout," uvedl jeden z místních, Martin Petreje.

Trestných činů a přestupků není málo

Podle něj by mělo být automatické, že když Hrochův Týnec patří mezi takzvané vyloučené lokality, měla by tu fungovat stálá policejní služebna. Jenom letos tu policisté museli řešit 27 přestupků a 19 trestných činů.

Kriminalita v Hrochově Týnci

Počet přestupků / trestných činů od 1. ledna do 10. srpna

rok 2010 - 33 / 31

rok 2011 - 21 / 12

rok 2012 - 30 / 21

rok 2013 - 27 / 19

Mluvčí krajského policejního ředitelství Jitka Vavřinová uvedla, že policie sice žádnou oficiální žádost nedostala, nicméně lokalitu vnímá také jako problémovou a zřízení stálé služebny záleží na budoucích jednáních s obcí. První je na pondělním zasedání zastupitelstva.

"Dostaví se tam šéf chrudimského územního odboru, který zastupitelům přednese statistiky spáchaných přestupků a trestných činů. Jednání o stálé služebně se následně nebráníme," uvedla Vavřinová.

Dodala, že v přístupu vedení policie k dané lokalitě nehrají roli jen čísla, ale i nálada mezi lidmi. A údajně dobře ví, že ta není dobrá. Dokládají to i obavy oslovených lidí zveřejnit své jméno, když si stěžují, jak jim problémoví přistěhovalci komplikuji ještě před několika lety poklidný život.

Podle Vavřinové zřízení stálé služebny nestojí v cestě peníze.

"Pokud nám obec poskytne místnost, abychom nemuseli budovat novou služebnu, tak na udržení pořádku peníze máme," uvedla mluvčí. Zdá se proto, že se lidé v Hrochově Týnci stálého policejního dohledu skutečně dočkají. Podle starosty města Miloslava Besperáta totiž není přidělit policistům obecní místnost žádný problém.

"Samozřejmě, že jsme schopni jim prostory dát. Určitě bych tady policejní služebnu přivítal," řekl.

Místní se k takové zprávě staví jako k daru z nebes. "To by bylo vynikající! A to není názor můj, ale řekl bych, že všech lidí," uvedl Petreje.

Policie může potížisty zklidnit

Také místní Jaroslav Kolbaba je přesvědčen, že už jen samotná přítomnost policie povede k zklidnění napětí mezi místními a přistěhovanými lidmi. "Policie by pomohla, protože když ti, co dělají binec, vidí policejní auto, tak je alespoň chvíli klid," řekl.

Podle policie je podobných oblastí v Pardubickém kraji více. "Stejně tak se chceme zaměřit na Staré Ždánice," uvedla mluvčí Vavřinová.

Tam před několika dny dokonce starosta obce nechal zazdít autobusovou zastávku, protože si z ní mladí lidé z nedaleké ubytovny udělali místo pro noční zábavu a smetiště zároveň.