Chrudim odepíše dluhy nájemníků. Ilustrační foto.

Chrudim odepíše dluhy nájemníků. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chrudim vzdala boj s neplatiči za bydlení. Odepíše osm milionů

  • 5
Zastupitelé v Chrudimi se chystají odepsat přes osm milionů korun, které jim dluží zejména bývalí nájemníci obecních bytů z období od roku 1996 do roku 2008. Navrhli jim to městští úředníci, kteří tvrdí, že dávat další peníze na vymáhání starých dluhů je nesmysl.

Radní plán podpořili, protože podle nich už neexistuje naděje, že peníze město získá zpátky.

„Je to nepříjemná věc, bude předmětem různých poznámek, ale neznám způsob, jak s tím naložit jinak,“ uvedl místostarosta Chrudimi Miroslav Tejkl z ČSSD.

„Na doporučení externího auditora přistupujeme k tomu, že nedobytné pohledávky tímto způsobem může zastupitelstvo odmazat,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK-ED).

Dluhy neplatičů se pohybují od 20 do 280 tisíc korun. Většina nedobytných pohledávek vznikla od chvíle, kdy nájemník městu přestal platit, do okamžiku, kdy město prostřednictvím soudů a s pomocí exekutorů donutilo dlužníka vyklidit byt.

Podle Tejkla tento proces dříve trval zhruba dva roky. Úředníci politikům ve své zprávě popsali jednotlivé příběhy dlužníků, ze kterých je patrné, že šance získat od nich peníze je nulová.

„Na ubytovně města Chrudim udělal další dluhy a po krátkém bezdomoveckém intermezzu zemřel. Žalovat takového dlužníka na zaplacení je víc než mimo realitu,“ píší ve zprávě zastupitelům úředníci.

V dalším případě má v ruce město platební rozkaz na zaplacení 105 tisíc korun. Za tři roky nezískalo od zadlužené ženy nic, navíc je proti ní vedeno celkem deset dalších exekučních řízení. Město přitom investovalo do vymáhání pět tisíc korun.

Muž má 23 exekucí. Město by přišlo na řadu jako poslední

„A to máme jako město výhodu oproti jiným věřitelům, že máme dohodu s exekutorem a že nám vzhledem k množství případů neúčtuje náklady marného vymáhání. To by bylo dalších cca dvacet tisíc navíc,“ upozorňují ve zprávě úředníci, kteří poznamenali, že přimět ženu k vyklizení bytu v době, kdy měla tři malé děti, bylo komplikované. Exekutor totiž požadoval, aby jí město zajistilo náhradní bydlení.

Většina letitých dlužníků města čelí hned několika exekucím, jeden z neplatičů jich má na svém kontě 23 a už sedm let nikomu nic nesplatil.

„Pohledávka města nejenže není přednostní, ale je ve zcela poslední, nejméně preferované skupině,“ uvedl Tejkl.

Město upozorňuje, že dluhy nájemníků obecních bytů už nerostou takovým tempem jako dříve. Jedním z důvodů je i to, že se Chrudimi daří dostat ve spolupráci se soudy a exekutory neplatiče rychleji z bytu. V současnosti celý proces trvá maximálně rok a půl, často se stihne dříve do dvanácti měsíců.

Hlavní posun k lepšímu ale spočívá v tom, že nájemníci městských bytů v Chrudimi jsou už disciplinovanější.

„Dříve jsme měli padesát až šedesát problémových nájemníků. Nyní je těch, kteří dluží více jak deset tisíc korun, kolem deseti,“ uvedl Petr Tulis z odboru kanceláře tajemníka Městského úřadu v Chrudimi.