Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemocnici v Pardubicích trápí dluhy. Miliony chce ušetřit na lécích

  • 7
Výsledky auditu v pardubické krajské nemocnici ukázaly, že za léky a další zdravotnický materiál zaplatilo zařízení zhruba o 30 milionů korun více, než bylo nutné. Vedení nemocnice proto chce začít šetřit. Spoléhá také na na to, že ministr zdravotnictví Leoš Heger dodrží slib a pošle nemocnicím příští rok více peněz.

Doposud byla největší krajská firma spíše černou dírou polykající léky, ve které některá oddělení nakupovala nezávisle na sobě. Ředitel nemocnice Tomáš Gottvald si od jednotného nákupu slibuje výhodnější ceny za léky.

Nemocnice v dluzích

Ztráta Pardubické krajské nemocnice za minulý rok téměř dosáhla sta milionů korun. To je skoro polovina základního jmění nemocnice. Pardubický kraj jako jediný akcionář musí vypomoci nemocnici zvýšením základního kapitálu, jinak hrozí nemocnici konkurz. Kromě napravení hospodaření chce nemocnice získat peníze například vyšším obratem z nemocniční lékárny. Začne také provádět klinické studie.

"Pardubické nemocnici absolutně chybí kontrola spotřeby léků a materiálu na jednotlivých odděleních. Tady je obrovský prostor k úsporám. Musíme vědět, kde materiál končí. Nyní tomu tak není," řekl Gottvald.

Únik zdravotnického materiálu již řeší namátkovými kontrolami. V nemocnici navíc vzniklo nové oddělení centrálního nákupu. Zástupce farmaceutických firem už bude přijímat jen toto oddělení. Gottvald tak chce zabránit volnému pohybu farmaceutických manažerů po nemocnici.

Ušetří i na platech propuštěných zaměstnanců

"Sleva na léčivech a zdravotnickém materiálu by mohla být 5 - 10 procent, což je při obratu 375 milionů korun vysoká úspora," řekl Gottvald.

Do začátku prázdnin chce dát do pořádku základní dokumenty nemocnice, jako podpisový a organizační řád, které nemocnice neměla v odpovídajícím stavu. Například ten prvně zmiňovaný byl ještě z doby ředitele Jana Feřteka, který křeslo ředitele opustil před třemi roky.

Nemocnice také propustila 15 zaměstnanců z kanceláří. Úsporu na jejich mzdách odhaduje ročně na pět milionů korun.

Pardubická nemocnice se ale z finančních problémů nedostane, pokud jí nepíchne žilou ministerstvo zdravotnictví a nenarovná vztahy se zdravotními pojišťovnami. Ministr zdravotnictví Heger totiž nemocnicím slíbil, že to pro příští rok novou úhradovou vyhláškou učiní.

Od pojišťoven jde kraji málo peněz

"Zásadním problémem našeho kraje jsou trvale nízké úhrady za poskytovanou péči od zdravotních pojišťoven. Z ročenky Všeobecné zdravotní pojišťovny lze doložit druhou nejnižší úhradu na jednoho hospitalizovaného pacienta mezi 14 kraji," říká bývalý krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček.

Průměrná úhrada na pacienta v republice činí necelých dvanáct tisíc korun, v Pardubickém kraji je to zhruba poloviční částka. Celkově tak krajské nemocnice podle auditu přijdou o 120 milionů korun.

Pokud Heger slib dodrží, mohla by mít pardubická nemocnice důvod k optimismu. "Za těchto předpokladů se může dostat nemocnice z červených čísel dluhů do těch černých," řekl Gottvald.