Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice vyhlásily válku infekcím, ročně se v nich nakazí tisíce lidí

  9:36aktualizováno  9:36
Svitavská nemocnice přinutila lékaře, aby hlásili všechny případy pacientů, kteří se nakazili v nemocnici. Ukázalo se, že nemocniční infekci dostal téměř každý dvacátý. Některé nemocnice soudí, že tolik nakažených u nich není.
V nemocnicích se nakazí každý dvacátý pacient, oslabení lidé mohou i zemřít. Ilustrační foto

V nemocnicích se nakazí každý dvacátý pacient, oslabení lidé mohou i zemřít. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Několik tisíc pacientů se každý rok v nemocnicích Pardubického kraje nakazí infekcí, jejich léčba se kvůli tomu prodlouží, někteří dokonce zemřou.

Často za to může banalita, zdravotní sestra přechází od jednoho pacienta k druhému a neumyje si ruce.

I když nemocniční nákazu podle odborníků dostane u nás zhruba každý dvacátý pacient, lékaři přiznávají daleko méně případů. Výjimkou jsou Pardubice a Svitavy, obě nemocnice udávají kolem pěti procent nakažených.

"Nemocniční nákaza vždy byla, je a bohužel i bude," uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.

Svitavská nemocnice před dvěma roky zavedla změny, díky kterým odhalila několikanásobně vyšší počet případů infekce než dříve. Musela přitom překonávat odpor zdravotníků.

V ČEM JE PROBLÉM

Nozokomiální nákaza je infekční onemocnění vzniklé v souvislosti s pobytem postiženého ve zdravotních zařízeních. Rizikovější jsou oddělení intenzivní péče, operační sály, léčebny dlouhodobě nemocných a chirurgická oddělení. Nejčastěji se objevují infekce močového ústrojí, dýchacích cest či infekce v chirurgické ráně.

I když medicína na mnoha úrovních dosahuje úspěchů, nemocniční infekce kvůli stárnoucí populaci a vysoké spotřebě antibiotik, na kterou začínají být některé bakterie odolné, nemizí. Spíše naopak.

"Někteří lékaři mají pocit, že výskyt takové nákazy na oddělení je ostuda. Není to pravda, větší ostuda je si to nepřiznat," uvedl náměstek ředitele Svitavské nemocnice Pavel Kunčák.

Lékaři ve Svitavách podle něj zpočátku hlásili jen pětinu skutečných případů nemocničních infekcí, pak se to změnilo. "Musí si připustit, že nákaza existuje, to je první krok k tomu, aby se to začalo řešit," uvedl Kunčák.

U nás je nakažených mnohem méně než jinde!

Zatímco nemocnice v Pardubicích a ve Svitavách odhadují, že v nemocnici se nakazil každý dvacátý pacient, v Chrudimi a Ústí vykazují čísla hluboko pod jedním procentem. To ale znamená jediné - lékaři nehlásí všechny případy, nebo má nemocnice nastavena hodně měkká pravidla pro posuzování onemocnění.

"Máme výbornou epidemiologickou situaci," vysvětluje nízký počet nakažených pacientů ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Naopak ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka uznává: "Snažíme se, ale sebekriticky říkám: Máme v tom rezervy."

Česko na tom není podle lékaře Davida Marxe, odborníka na kvalitu ve zdravotnictví, jinak než ostatní srovnatelné státy. "V rozvinutých zemích se počet lidí nakažených v nemocnicích pohybuje mezi pěti a deseti procenty," řekl před časem.

Takový podíl nakažených pacientů by v Pardubickém kraji znamenalo onemocnění pěti až deseti tisíců lidí.

Hlavně si myjte ruce, lékaři

Boj s nemocniční nákazou probíhá na několika frontách. Klíčové je přimět personál, aby po každém kontaktu s pacientem si umyl ruce.

"Musíte přesvědčit, že dezinfekce je důležitá. Je to samozřejmě věc disciplíny," říká Kunčák. Svitavská nemocnice provádí dvakrát ročně bez varování stěry z rukou personálu.

NÁKAZA V PARDUBICKÉM KRAJI

Podle odborníků se v nemocnicích nakazí 3 až 10 procent pacientů. Odhady jednotlivých nemocnic v Pardubickém kraji o počtu nakažených v loňském roce se výrazně liší. Může za to jiná metodika a malá ochota lékařů nemocniční nákazu hlásit.

Nemocnice a podíl nakažených:

Pardubice - cca 5 %

Svitavy - 4,6 %

Litomyšl - 1,1 %

Ústí nad Orlicí - 0,3-0,5 %

Chrudim - cca 0,5 %

Kvůli nemocniční infekci dávají lékaři pacienta do izolace, zpřísňují pravidla pro návštěvy, personál by měl pečlivěji provádět dezinfekci i sterilizaci.

Nákazám lze předcházet omezením invazivních zákroků, opatrnějším podáváním antibiotik a taky snahou o co nejkratší hospitalizaci.

I když na lékařských fakultách se o nemocniční nákaze učí už desítky let, v zemi stále neexistují jasná pravidla pro to, co nemocniční nákaza je, a co není. Díky tomu pak mohou některá zdravotnická zařízení tvrdit, že se jich tento problém v podstatě netýká.

Tisková mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky Radka Šmídová uvedla, že spolehlivost hlášení nemocnic o nákazách není moc vysoká.

"I přes nově zavedenou povinnost hlášení všech nemocničních nákaz jsou stále hlášeny pouze případy u operovaných pacientů," uvedla.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Cihelna 2011
Děla, kanony, tanky. Vojenská přehlídka Cihelna oslaví jubileum

Když rozkvetly šeříky. Tak zní podtitul jubilejního dvacátého ročníku populární vojenské akce Cihelna. Na louce nedaleko Králík uvidí tisíce fanoušků armádní...  celý článek

(Ilustrační snímek)
PŘEHLED: Kandidátky do voleb 2017 pro Pardubický kraj

Podívejte se na kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 20. a 21. října 2017. Postupně budeme přinášet aktualizované volební kandidátky...  celý článek

Nanesená vrstva v místě, kudy v minulosti protékala řeka Labe v původním korytu.
V trase budoucí D35 jsou až dvoumetrové naplaveniny, přitekly z Krkonoš

Archeologové pracující na výzkumu v trase budoucí dálnice D35 u Opatovic nad Labem zjistili, že kácení stromů v oblasti Krkonoš mělo za následek masivní nánosy...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.