Nemocnice v Pardubicích

Nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nemocnice snižují ztráty. Přesto vytáhnou z kraje 300 milionů

  • 2
Krajské nemocnice své ztráty překvapivě snižují. Přesto budou příští rok potřebovat od Pardubického kraje 300 milionů korun. Zda zastupitelstvo kraje v únoru schválí fúzi nemocnic, není zatím jasné.

Jsou tu dvě zprávy o hospodaření pěti krajských nemocnic. Jedna dobrá, druhá podstatně horší.

Začněme tou lepší: Nemocnice v Pardubicích, v Chrudimi, v Ústí nad Orlicí, ve Svitavách a v Litomyšli hospodaří dohromady lépe, než se čekalo.

Horší je, že byly a příští rok zůstanou ztrátové, což jako obvykle vyřeší peníze daňových poplatníků. Volné prostředky však zadlužený kraj nemá, a tak si bude muset půjčit na záchranu nemocnic před krachem odhadem až 300 milionů korun.

Příští rok by nemocnice Pardubického kraje měly hospodařit s celkovou ztrátou 68 milionů korun. Je to o 21 milionů korun lepší výsledek, než zdravotnická zařízení očekávají v letošním roce.

"Konkrétně očekáváme rok 2013 s konsolidovanou ztrátou 89 milionů korun, představuje to zlepšení proti plánu o 39 milionů korun," uvedl místopředseda představenstva nemocnic Pardubického kraje Petr Rudzan.

Hospodaření nemocnic ovlivňují hlavně úhradové vyhlášky, směřující podle Rudzana k posilování ekonomiky velkých nemocnic na úkor těch malých. Proti roku 2012 se zvláště vinou úhradové vyhlášky výnosy nemocnic snížily o 60,6 milionu korun.

Letošní ztráta tak připadá z velké většiny na konto vyhlášky. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) by se nemocnice Pardubického kraje mohly během několika let dostat na vyrovnanou finanční bilanci.

Nedávno krajští radní schválili fúzi pěti krajských nemocnic do jednoho velkého celku k 1. červenci 2014. Zároveň navrhli zvýšit základní jmění nemocnic, aby se vyhnuly riziku insolvence. Tím by se také postupně eliminovala kumulovaná ztráta zdravotnických zařízení, která celkově dosahuje zhruba 300 milionů korun.

"Budeme tyto peníze vydávat, i kdybychom fúzi neodsouhlasili," upozornil opoziční zastupitel Jaroslav Zedník (TOP 09).

V nově schváleném rozpočtu kraje přesto tato částka vůbec nefiguruje a vedení regionu debatu o ní odbývalo s tím, že není jasné, jak vysoká bude. Kraj si na to pravděpodobně půjčí, volné peníze nemá. "V rozpočtu tyto prostředky nejsou," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Je potřeba velká firma, anebo bude neziskové zařízení?

Samotnou fúzi nemocnic a navýšení základního kapitálu bude mít krajské zastupitelstvo na programu 27. února.

Původně měla být fúze schválena už tento týden, ale materiál byl podle hejtmana Martina Netolického nedostatečně připraven. Kritické hlasy a pochybnosti o spojování nemocnic se ozývaly i při čtvrtečním jednání krajských zastupitelů.

Nově vznikající vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce přijmout zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. V takovém případě je otázka, zda se má Pardubický kraj v polovině roku pouštět do vytvoření jedné velké akciové společnosti.

Zatím se neví, zda zastupitelstvo fúzi schválí

Transformace nemocnic do jedné firmy má přinést úspory díky společným nákupům, větší síle při jednání s pojišťovnami i nové servisní organizaci.

Původně se hovořilo i o redukci a slučování některých oddělení, ale nedávno dal kraj najevo, že tyto nepopulární kroky po letošním uzavření dětského oddělení a porodnice v Litomyšli už nejsou třeba.

"To odkládáme. Pro nás je mnohem důležitější přinést efekty v nemediciální části," uvedl Rudzan.