Pacienty v Pardubickém kraji od ledna nemilé překvapení nečeká. (Ilustrační foto)

Pacienty v Pardubickém kraji od ledna nemilé překvapení nečeká. (Ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nemocnice v Pardubickém kraji se vlně rušení lůžek vyhnou. Už proběhla

  • 0
Všech pět nemocnic s akutními lůžky v Pardubickém kraji bude moci uzavřít se zdravotními pojišťovnami dlouhodobé smlouvy na pět let. A nemusejí kvůli tomu rušit a zavírat oddělení. V kraji totiž byly v minulosti zrušeny už čtyři nemocnice.

Zatímco po celé zemi chce ministerstvo zdravotnictví společně se zdravotními pojišťovnami zrušit šest tisíc lůžek a některé nemocnice uzavřít, pacienty v Pardubickém kraji prvního ledna 2013 nečeká v nemocnicích žádné překvapení.

Pojišťovny v pondělí zveřejnily seznam zdravotnických zařízení, se kterými uzavřou dlouhodobé smlouvy na dalších pět let. Jsou mezi nimi nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Svitavách i v Litomyšli.

"Je to pro nás příležitost, jak stabilizovat nemocnice v Pardubickém kraji," uvedl Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje, který v příštích čtyřech letech bude mí zdravotnictví na starosti.

Pojišťovny loni vypověděly smlouvy s nemocnicemi s tím, že do konce letošního roku uzavřou nové smlouvy s těmi nemocnicemi, které splní stanovená kritéria.

Pojišťovny si podle informací MF DNES kladou v případě Pardubického kraje podmínku - nemocnice by měly projít "částečnou změnou struktury". Přesně to však politici v Pardubickém kraji plánují.

Tedy soustředit některé obory z více nemocnic do jedné, kde bude lepší přístrojové vybavení a dostatek lékařů. Kterých oborů a ve kterých nemocnicích se to bude týkat, se lze jen dohadovat.

"Musíme mít projekt, který se dotkne i oborové struktury nemocnic. Lidi nezajímá, jestli jedou deset patnáct kilometrů doleva nebo doprava, ale jestli dostanou kvalitní péči," uvedl před volbami Roman Línek.

Na plány politiků nyní budou nemocnice čekat. "Krajská vláda by měla říct jednoznačně, jakým směrem se bude krajské zdravotnictví ubírat," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Není žádné překvapení, že nemocnice Pardubického kraje na černé listině zdravotních pojišťoven chybí. Už před deseti lety v kraji přes menší či větší protesty obyvatel zanikly nemocnice v Červené Vodě, Poličce, Moravské Třebové a ve Vysokém Mýtě.

Na tisíc obyvatel tak v Pardubickém kraji připadají jen čtyři akutní lůžka, v sousedním Hradeckém kraji jich je šest.

Ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček, který je zároveň členem rady Asociace českých a moravských nemocnic, postup zdravotních pojišťoven odsuzuje.

Vadí mu, že změny v nemocnicích měly připravit krajské samosprávy s přispěním nemocnic a pojišťoven, A ne, že pojišťovny od stolu nadiktují nemocnicím změny, jako se to děje nyní.

"Jestliže dají návrhy smluv dva měsíce před koncem roku, je to nehorázný postup," uvedl Vondráček.