Odborným garantem programu Přátelská nemocnice je přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a katolický kněz Marek Vácha.

Odborným garantem programu Přátelská nemocnice je přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a katolický kněz Marek Vácha. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nemocnice se postarají, aby lidé nebloudili a byli k sobě přátelštější

  • 1
Programem Přátelská nemocnice chtějí zdravotníci nemocnic v kraji zlepšit firemní kulturu. Radní Pardubického kraje nyní odsouhlasili jeho finanční podporu.

Částka převyšující 2,5 milionu korun pomůže nemocnicím financovat například nový navigační systém, vytvoření klidných konzultačních místností, aktivity pro pacienty a také komunikační školení pro zaměstnance. Nemocnice bude potřebovat na jejich uskutečnění v příštích dvou letech celkem 5,8 milionu korun.

Nejvyšší částku „spolkne“ venkovní orientační značení, dohromady v pěti nemocnicích to bude přes 3,3 miliony korun.

„V současné době máme připravené studie s rozmístěním jednotlivých navigačních prvků v mapě areálů našich nemocnic a pracujeme na přípravě grafického značení. Jde nám především o to, aby bylo pro naše pacienty dobře čitelné, srozumitelné a jednotné ve všech nemocnicích,“ řekla Markéta Nemšovská, manažerka kvality a vedoucí pracovního týmu Přátelské nemocnice.

„Chceme mít nemocnice se vstřícným prostředím, kde lidé nebudou bloudit,“ uvedl předkladatel programu náměstek hejtmana Roman Línek.

Podle něj program zahrnuje i osvětově-vzdělávací akce zaměřené na problematiku seniorského věku, proto zve na oslavu 130 let Svitavské nemocnice 30. září, kde se slavnostní den zaměří na osteoporózu a její prevenci.

Ekonomické zajištění nemocnic a příprava jejich dalších investic není vše, čím se jejich zřizovatel a vedení zabývají. Nyní si vytkli za svůj cíl plnit program, který nazvali Přátelská nemocnice v Pardubickém kraji.

Program Přátelská nemocnice prosazuje slušnost, milý úsměv, vlídné a důstojné zacházení, vzájemný respekt zdravotnického personálu a pacientů, psychologickou pomoc, možnost duchovní služby. Ale také zlepšení orientace v areálech nemocnic a posilování vztahů s lidmi prostřednictvím nemocničních novin, webu či facebooku. Projekt se zabývá také parkováním, vstřícnějšími ambulancemi a jejich čekárnami, úpravou dětských oddělení, úpravou režimu na odděleních včetně buzení.

„Řada studií už prokázala, že měkké projekty, jako je jinak těžko měřitelná atmosféra na pracovišti, slušnost a přátelskost, významně snižují procento stížností ze strany pacientů,“ řekl přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze Marek Vácha, jinak také římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel. Ten se stal odborným garantem dvouletého programu.