Lékař František Liška (na snímku) před šesti lety způsobil téměř ochromení oddělení kvůli hromadným výpovědím podřízených. Nemocnice pyká za jeho opakovaně chybnou výpověď.

Lékař František Liška (na snímku) před šesti lety způsobil téměř ochromení oddělení kvůli hromadným výpovědím podřízených. Nemocnice pyká za jeho opakovaně chybnou výpověď. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vzpoura podřízených a nepovedený vyhazov primáře stojí nemocnici miliony

  • 10
Bývalý primář Chrudimské porodnice František Liška už vysoudil přes sedm milionů korun za to, že jej nemocnice v roce 2010 po vzpouře podřízených neoprávněně propustila. Vedení se s ním nedokázalo mimosoudně dohodnout a hrozí, že mu zaplatí další miliony.

Už to, že se v úterý u pardubické pobočky krajského soudu rozjelo další kolo sporu mezi Nemocnicí Pardubického kraje a někdejším primářem Chrudimské nemocnice Františkem Liškou, je pro daňové poplatníky špatná zpráva.

Všechny soudní pře nemocnice totiž zatím prohrála. Lidé ve vedení kraje i jeho nemocnic přitom tvrdili, že se pokusí uzavřít spor dohodou. Teď hrozí, že celkový účet za nepovedený vyhazov překročí částku dvanáct milionů korun.

„Za nemocnici se mnou jedná už třetí právnický tým. Pozvali si mne do Prahy, ale jejich právník neměl nic připraveného, neměl zmocnění se mnou uzavřít dohodu. Jel jsem tam zbytečně a další jednání jsem už odmítl,“ uvedl v úterý František Liška. Tvrdí, že s manažery nemocnic jednal na začátku sporu, ale nyní už ne.

„Snaha o mimosoudní vyrovnání tu byla, probíhala opakovaná jednání. Do vynesení rozsudku ale tuto věc nechci komentovat,“ uvedl bývalý ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger, který je nyní náměstkem generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje, jejíž je chrudimské zdravotnické zařízení součástí.

Ani první, ani druhá výpověď se nepovedla

Bývalé vedení Chrudimské nemocnice v čele s tehdejším ředitelem Tomášem Vondráčkem Lišku odvolalo v březnu 2010 poté, co se proti němu vzbouřili podřízení. Jako důvod propuštění nemocnice uvedlo manažerské selhání, oddělení hrozilo kvůli hromadným výpovědím ochromení. Soudy ale konstatovaly, že propuštění bylo neoprávněné, neboť personální vybavení oddělení je primárně podle organizačního řádu v kompetenci vedení nemocnice.

Chybné propuštění primáře nemocnice

V roce 2010 vedení Chrudimské nemocnice vytýkalo primáři Františku Liškovi manažerské selhání, když týmu zdravotníků hrozilo ochromení kvůli hromadným výpovědím. Liška dostal v březnu 2010 od nemocnice výtku a byl vyzván, aby nedostatky do konce měsíce napravil. Pak byl propuštěn. Soudy ale rozhodly, že za zajištění personálu je zodpovědné vedení nemocnice.

Chrudimská nemocnice se s tím nesmířila, odmítla Lišku přijmout zpět a dala mu výpověď novou, tentokrát kvůli nadbytečnosti. Ovšem Okresní soud v Chrudimi letos rozhodl, že je neplatná též. Odvolací krajský soud rozhodne ve sporu na začátku listopadu.

Pokud by bývalý primář opět vyhrál, musela by mu nemocnice podle jeho tvrzení poslat přes pět milionů korun.

Pozice nemocnice je ve druhém kole sporu o to horší, že výpověď číslo dvě doplnila průvodním dopisem. Ten trochu překvapivě odhaluje skutečné motivy nemocnice - totiž že hrazení další ušlé mzdy Liškovi by bylo pro ni likvidační. Podle Liškova právního zástupce Jiřího Švejnohy tak nemocnice přiznala skutečný motiv výpovědi i to, že byla účelová.

Právní zástupce Nemocnice Pardubického kraje Lubor Šída soudu vysvětloval, že průvodní dopis není důležitý. „Hlavní dokument, který by měl být řešen, je výpověď z pracovního poměru,“ uvedl Šída.