Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemocnice nechce platit miliony za zpackanou operaci ruky, jen statisíce

  • 3
Soudci pobočky Krajského soudu v Pardubicích se v pondělí zabývali odvoláním Nemocnice Pardubického kraje proti rozhodnutí okresního soudu. Ten jí nařídil zaplatit pacientce přes dva miliony korun za nepovedenou operaci syndromu karpálního tunelu na levé ruce.

„Paradoxní je, že moje klientka byla zaměstnankyní pardubické nemocnice. Je smutné, že toto zařízení není ochotné zaplatit dobrovolně slušné odškodnění ani svému zaměstnanci,“ řekl právní zástupce pacientky Mário Švehelka.

Podle něj znamenala chyba lékaře a její další následky pro pacientku „naprostou devastaci rodinného a psychického života“.

Dvaapadesátiletá žena se v roce 2008 podrobila v chrudimské nemocnici operaci, při které ji operatér omylem přeťal střední nerv a pacientce po zákroku ochrnula ruka. Následovalo dvacetiměsíční léčení, které zahrnovalo dvě další operace, při kterých se lékaři opakovaně pokoušeli sešít nerv a obnovit jeho funkci. Druhá operace se uskutečnila ještě tentýž den na neurochirurgickém oddělení v Pardubicích, třetí později v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou, kde lékaři nerv znovu seřízli a jeho pahýly znovu sešili.

Zástupci Nemocnice Pardubického kraje uznávají odpovědnost za poškození zdraví a již zaplatili přes 400 tisíc korun. Ale odvolali se proti zbývající částce přes 1,6 milionu, jejíž zaplacení si vyžádal okresní soud. Při soudním řízení hraje důležitou roli také otázka, zdali mají být trvalé následky odškodňovány již od první, anebo až od o tři roky pozdější třetí operace.

Mluvčí nemocnice řekl, že se k průběhu soudu nevyjádří. Zašle ho až poté, kdy padne rozsudek.

Obhájce pacientky, která se v pondělí k soudu osobně nedostavila, doufá, že argumenty jsou na jejich straně.

„Chceme, aby odvolací soud potvrdil předchozí rozhodnutí okresního soudu, který přiznal žalobkyni jednorázové odškodnění trvalých následků něco málo přes jeden milion korun. Jde o 29 let života při kalkulaci průměrného věku dožití a věku dvaapadesáti let, ve kterém se to žalobkyni stalo. Dále okresní soud přiznal zhruba 700 tisíc korun jako odškodnění bolesti, což považujeme rovněž za adekvátní vzhledem k tomu, že se jedná o 20 měsíců akutní fáze bolesti,“ řekl pražský právník a lékař zastupující pacienty Mario Švehelka.

Dalších zhruba 300 tisíc korun okresní soud přiznal jeho klientce jako náhradu výdělku, protože žalobkyně nemohla pro poranění dále pracovat.

Předseda senátu Miloš Zdražil rozhodl, že rozsudek vynese příští pondělí. „Musíme znovu posoudit výši odškodnění a nákladů na řízení,“ řekl Zdražil.