Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nemocnice musely kvůli nedostatku lékařů i sester přiškrtit část oddělení

  • 12
Nemocnice Pardubického kraje, která má ve všech svých pěti nemocnicích dlouhodobé potíže s nedostatkem lékařů i zdravotních sester, nedokáže některá oddělení provozovat bez uzavření části lůžek. Restrikce zasáhly zatím nejvíce orlickoústeckou a litomyšlskou nemocnici. Podobné potíže řeší nemocnice v celé zemi.

„Na interním oddělení orlickoústecké nemocnice je v současnosti snížena kapacita o 23 lůžek. V provozu jsou obě lůžkové stanice, na obou je k dispozici po 24 standardních lůžkách. Důvodem omezení je nedostatek sester, zejména kvůli těhotenství,“ uvedl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený.

Nábor za miliony

Nemocnice Pardubického kraje se snaží pomocí náborových a motivačních programů získat mladé lékaře a zdravotnické pracovníky. Jako studenti mohou získat stipendia a odbornou praxi, po absolvování školy náborový příspěvek nebo ubytování.
V nemocnicích akutní péče patřících kraji chybí několik desítek lékařů i vysokoškolsky vzdělaných nelékařských pracovníků.

„Výsledek se projeví postupně, ale je potřeba někde začít,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

Podle personálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Krejčíka mohou budoucí lékaři a další zdravotníci dostávat několikatisícové měsíční stipendium. Za to se musí zavázat, že budou pracovat v krajských nemocnicích po dobu, po kterou jim bylo vypláceno. Lékaři také mohou získat jednorázový náborový příspěvek.

Finanční podpora se týká jen omezeného okruhu profesí pro nejohroženější pracoviště.

„Pro letošní rok jsou vypsány náborové příspěvky pro lékaře v počtu jednotek, stipendijní programy pro desítky studentů,“ řekl Krejčík. Na podporu náborových a motivačních programů kraj původně vyčlenil v letošním rozpočtu 500 tisíc korun. Valtr prosadil zvýšení částky o dva miliony korun.

Plná kapacita je podle něj zachována na interní jednotce intenzivní péče, kde je 10 lůžek. Pro internu je v případě potřeby možné využít část kapacity na neurologickém oddělení, které provozuje všech 30 lůžek. Kvůli nedostatku sester platí částečné omezení i pro chod anesteziologicko-resuscitačního oddělení orlickoústecké nemocnice.

Nemocnice v Litomyšli má nyní největší potíže na neurologii, kde je snížena kapacita o čtrnáct lůžek. Nemocnici chybí dva neurologové, což ohrožuje další existenci iktového centra, které je zaměřené na léčbu akutních cévních mozkových příhod.

Vedení spojených nemocnic plánuje, že by personální problémy vyřešilo přesunem centra do orlickoústecké nemocnice, která má neurologů naopak dost.

„Pokud by se nepodařilo personální situaci v Litomyšli vyřešit, šlo by o logický krok,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

V chrudimské nemocnici je kvůli chybějícímu personálu snížena kapacita o dvacet lůžek na oddělení interny.

„Lůžka jsou v současnosti využívána pro oddělení matek po porodu, vzhledem k rekonstrukci původních prostor oddělení,“ uvedl Kožený.

Svitavy fungují bez omezení

Ve svitavské nemocnici není žádné omezení, v pardubické nemocnici je snížena kapacita celkem o čtyři lůžka v různých odděleních.

„Nemocnice Pardubického kraje se snaží trend nedostatku personálu řešit různými způsoby, jako například náborovými příspěvky pro nové zaměstnance na vybrané pozice, motivací stávajících zaměstnanců k přivedení nových kolegů nebo komunikací se školami,“ uvedl Kožený.

Radní Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr upozorňuje, že kraj toho mnoho pro rychlé vyřešení nedostatku lékařů a sester nemůže udělat.

„Jsem překvapen, jak to ministerstva zdravotnictví i školství nechala dojít daleko. Bohužel. Současná situace se dle mého názoru dala dávno předpokládat a měla být řešena na úrovni republiky mnohem dříve,“ uvedl Valtr.