Členem Lékařské rady je i exministr zdravotnictví Leoš Heger.

Členem Lékařské rady je i exministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Koncepce vylepšení nemocnic stále chybí, experti ji zveřejní po volbách

  • 5
Vedení Pardubického kraje spojilo pět chřadnoucích nemocnic do jediné firmy a jejich pravidelné ztráty ve výši sto milionů korun ročně zmizely. Kvůli odchodu lékařů a neujasněné koncepci je ale provoz některých oddělení na hraně. Změny mají navrhnout najatí odborníci, návrhy předloží až po volbách.

Loni v červnu Nemocnice Pardubického kraje najala devět odborníků, včetně exministra Leoše Hegera, aby poradili, jak se mají zdravotnická zařízení změnit. Byla to ale první a také poslední zpráva o existenci Lékařské rady. Pokud už nějaké plány má, politici je odtajní až po volbách. Opozice to kritizuje.

Když se MF DNES zajímala, co Lékařská rada za více než rok udělala a navrhla, žádná konkrétní odpověď nepřišla. Podle vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje rada „průběžně zpracovává koncepci zdravotní nemocniční péče v Pardubickém kraji do budoucna a společně s garanty oborů se vyjadřuje k investicím do zdravotnické techniky“.

Otázek, které je třeba vyřešit, přitom není málo. Zůstanou všem pěti krajským nemocnicím oddělení, která dnes mají? Nebudou se některé obory i kvůli chronickému nedostatku lékařů soustřeďovat do Pardubic či do Ústí nad Orlicí? A udrží se všech pět nemocnic?

Náměstek hejtmana Roman Línek zodpovědný za zdravotnictví, který je lídrem Koalice pro Pardubický kraj, budoucnost jen naznačuje. Uvedl, že některé obory se mohou postupně koncentrovat jen do některých zařízení. Každá nemocnice by se měla na některé zaměřit. Víc se lidé před volbami nedozvědí.

Nepopulární změny se obvykle odkládají až po volbách

Vedení kraje totiž souhlasilo s tím, aby odborníci své vize připravili až na konec letošního roku. Teoreticky proto, aby měli na práci dost času. Ve skutečnosti jen politický zelenáč by nepopulární změny zveřejňoval před krajskými volbami.

Línek argumentuje tím, že kraj v tomto volebním období spojil pět nemocnic do jedné firmy a zajistil, aby už negenerovaly každý rok stomilionovou ztrátu. Teď podle něj přichází čas na koncepci s pěti až sedmiletým výhledem, její tvorba ale podle něj vyžaduje čas.

„Sladit spojení pěti subjektů do jednoho, to je otázka dvou tří let práce. Myslím, že výsledky jsou hmatatelné, nepřipadá mi, že se ve zdravotnictví udělalo málo,“ uvedl Línek.

První koncepce, týkající se akutních lůžek v nemocnicích Pardubického kraje, o bezmála sto stránkách vznikla v minulém volebním období a krajští politici se vzácně shodují na tom, že byla v podstatě nepoužitelná.

Druhý plán na redukci některých specializovaných oborů před fúzí pěti nemocnic do jedné firmy odpískal management, který se bál, že kvůli odporu proti změnám by se spojení nemocnic nemuselo povést. A teď se čeká na vizi číslo 3.

Proč nemocnice potřebují změnu

Nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli či ve Svitavách nějakou vizi nebo koncepci potřebují. Chybí jim mimo jiné tolik lékařů, že dříve nebo později hrozí kolaps a úplné zrušení některých oddělení, jako se to stalo porodnici a dětskému oddělení v Litomyšli před třemi lety. Podobná havárie se může opakovat a na místě, kde to může podstatně více bolet. Provoz řady oddělení už dnes funguje na hranici únosnosti, personál je přetížený. Pociťují to pochopitelně i pacienti. Nemocnice Pardubického kraje letos přiznala personální problémy například na svitavské chirurgii a psychiatrii, na litomyšlské chirurgii či chrudimské interně. „Zajistit personál pro nemocnice je obtížné v celé zemi. Bohužel v Pardubickém kraji jsme na tom nejhůř,“ uvedl před časem hejtman Martin Netolický.

Křesla v Lékařské radě jsou placená a usedli do nich například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský nebo přednosta chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice Jaromír Šimša.

„Členy Lékařské rady Nemocnice Pardubického kraje považuji za určitě velmi zkušené odborníky, na druhou stranu existenci rady považuji za klasickou snahu rozmělňování zodpovědnosti od primárně zodpovědných. Za ten rok by určitě býval mohl nějaký ten hmatatelný výstup z Lékařské rady přijít,“ uvedl opoziční krajský zastupitel Ladislav Valtr z ODS, podle něhož zodpovědní čekají až na podzim, na nově zvolenou reprezentaci kraje.

V nemocnicích činnost rady odborníků zaznamenal jen málokdo. „Já v podstatě ani nevím, že lékařská rada byla ustanovena. Hovořilo se o ní před rokem,“ řekl primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal, který je zároveň poslancem hnutí ANO.