Do Pardubického kraje míří uprchlíci z Balkánu i afrických států. Ilustrační snímek.

Do Pardubického kraje míří uprchlíci z Balkánu i afrických států. Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Počty nelegálních migrantů v zemi zvyšují chyby policistů a žaloby na ně

  • 4
Ne všichni nelegální uprchlíci, které chytí policie a vysadí je v Pardubicích, musí pryč ze země. Někteří z nich uspějí u soudu s žalobou proti policejnímu zajištění a mohou pokračovat dál na Západ.

Když cizinecká policie objeví ve vlaku na hlavní trati nelegální utečence z Kosova, teoreticky to pro ně znamená, že je naše země po jisté době pošle zpět do Maďarska, kde poprvé vkročili do Schengenského prostoru.

S tím, jak sílí příliv uprchlíků, se ale ukazuje, že tento model často neplatí.

Cizinci umístění do zařízení pro nelegální utečence v Bělé - Jezové podávají s pomocí Organizace pro pomoc uprchlíkům žaloby na rozhodnutí policie o jejich zajištění. A v některých případech jim krajský soud vyhoví.

Letos bylo na pardubické pobočce Krajského soudu v Hradci Králové vedeno celkem sedm takových řízení, která se týkala 17 lidí. „Ve dvou případech bylo rozhodnutí Policie ČR zrušeno a věc vrácena žalovanému k dalšímu řízení, a to z důvodu nepřezkoumatelnosti,“ uvedla Olga Mičanová, mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové.

Pětina žalob může být úspěšná

V praxi to znamená, že utečenci byli volní, v dalších dvou případech bylo policejní rozhodnutí zrušeno částečně, jen ve třech sporech policie své rozhodnutí obhájila.

Žaloba uprchlíků má šanci ve chvíli, kdy v rozhodnutí policie je nějaká chyba. „Například když nezletilé děti nebyly účastníky řízení,“ uvedla Alexandra Dubová z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

„Úspěšnost žalob odhaduji asi na dvacet procent, a to proto, že podle českého práva skutečně k porušení zákona o pobytu cizinců nelegálním vstupem cizince na území došlo a kvalita rozhodnutí policie o zajištění cizince se postupně zlepšuje,“ uvedl Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta pomáhá cizincům v zařízení v Bělé - Jezové.

Rozumek uvedl, že mají právní nárok na tuto bezplatnou pomoc na základě takzvané návratové směrnice Unie. „S ohledem na odlehlost Bělé - Jezové a fakt, že těm lidem jsou odebírány telefony a jejich kontakt s vnějším světem je naprosto minimální, je naše právní pomoc nezbytná - nikdo jiný by jejich práva nebyl ochoten hájit,“ uvedl.

Uprchlíci sázejí na mezinárodní rychlíky

Policie v Pardubickém kraji letos do března zajistila 51 cizinců, kteří se dostali do země bez víza či povolení k pobytu. Z toho 39 podle ČTK objevila v mezinárodních vlakových spojích. Nejčastěji šlo o občany Kosova, dále o státní příslušníky Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Kamerunu a Konga. Další nelegálně pobývající cizince policie našla při pátráních na silničních tazích nebo během kontrol v ubytovacích zařízeních. Uprchlíci kvůli přestupku končí za ostnatým plotem v Bělé - Jezové, v jediném českém zařízení pro nelegální utečence. Tři čtvrtiny tamních nedobrovolných obyvatel tvoří Kosované. Česká republika se je snaží poslat do země, kde poprvé vkročili do Schengenského prostoru, zpravidla tedy letecky do Maďarska.

Za první tři měsíce letošního roku cizinecká policie objevila v kraji 51 nelegálně pobývajících cizinců, za celý rok 2014 jen 36. Více než polovina z nich jsou uprchlíci z Kosova, kteří se snaží dostat do Německa s jeho štědrým sociálním systémem.

K průniku přes Česko používají Kosované zejména mezinárodní expresy a kuriózní je, že bez povšimnutí projedou Maďarsko a Slovensko, dva státy Evropské unie, než je policisté vysadí v Pardubicích.

Utíkají celé rodiny, například na konci ledna policie v kraji při jedné z kontrol vlaku našla tři dospělé a šest dětí z Kosova ve věku od dvou do jedenácti let. Obě rodiny podaly žalobu proti zajištění, ale krajský soud před měsícem zrušil jen rozhodnutí týkající se dětí, tudíž obě rodiny dál zůstávají v zařízení pro uprchlíky v Brně-Zastávce.

Ale ani žaloba neznamená jedinou naději běženců. Pobyt rodin s dětmi v zařízení pro nelegální uprchlíky by neměl trvat déle než 90 dní. Podle Alexandry Dubové se však stává, že Česká republika je do této lhůty nestačí přesunout do Maďarska, které bojuje s návalem běženců, a musí uprchlíky pustit.

„Proto si myslím, že zajištění je nakonec úplně zbytečné,“ uvedla Dubová.