Areál bývalé firmy Transporta v Chrudimi

Areál bývalé firmy Transporta v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jedy z Transporty odvezlo 1 500 tatrovek. Ale clona ještě zůstane

  • 2
Transporta v Chrudimi. Nyní se akce za více než 150 milionů korun blíží ke svému konci - všechna velká ložiska znečištění jsou odklizena a limity škodlivých látek se snižují. Kontaminovaná zemina z Transporty naplnila přibližně patnáct stovek tatrovek.

„Sanační práce spočívaly v odstranění veškerých kontaminovaných zemin z ohnisek znečištění,“ uvedla mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

V půdě se tu vyskytovaly karcinogenní látky, jež ohrožovaly podzemní zásobárny vody. Rozšíření znečištění doposud bránila hydrogeologická stěna, která zde bude muset být ještě několik let. Za její provoz zaplatí Pardubický kraj ročně zhruba osm milionů korun.

„Provoz clony, která zamezuje šíření znečištění chlorovanými uhlovodíky směrem k obcím Dřenice a Medlešice, zajišťuje odborná sanační firma,“ vysvětlil krajský radní Václav Kroutil.

Sanace v Transportě

Zemina byla odtěžena do hloubky sedmi metrů. Ve větších hloubkách pomohl s dekontaminací roztok peroxidu vodíku a síranu železitého. Použito ho bylo cca 750 tisíc litrů. Půdu v areálu kontaminovaly zejména těkavé chlorované uhlovodíky, které se používaly jako odmašťovadla. Transporta vyráběla výtahy, eskalátory a pásové dopravníky. Zkrachovala v roce 1998.

Životní prostředí v areálu firmy i v jejím okolí se díky tomu, že ohniska kontaminace zmizela, výrazně zlepšuje.

„Naměřené hodnoty prokázaly plošný pokles koncentrací chlorovaných uhlovodíků v podzemních vodách, a to ve většině oblastí lokality,“ řekl Kroutil. Po dalších měřeních a analýzách odborníci zvolí další postup tak, aby škodlivin v půdě dál ubývalo.

Míst, která by sanaci potřebovala, je v Pardubickém kraji mnohem víc. Vedle Transporty se hovoří také o pokračování likvidace odpadů Synthesie a Parama v Pardubicích.

„Naše snaha je v sanacích pokračovat. Prostředků pro tyto účely ale nebude ve státním rozpočtu nikdy dost. Proto navrhujeme posoudit, zda neexistují i jiné, levnější způsoby než původně zamýšlené,“ řekl generální ředitel chemičky Synthesia Josef Liška.

K odstranění všech starých ekologických škod by podnik podle odhadů musel investovat 6,3 miliardy korun