Vítězem voleb v Pardubicích se stal Martin Charvát. Lídr hnutí ANO však jistý...

Vítězem voleb v Pardubicích se stal Martin Charvát. Lídr hnutí ANO však jistý post primátora nemá. Stále u něho usiluje i jednička ČSSD Vladimír Ninger. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Boj o křeslo pardubického primátora začal. Uspěje Charvát, či Ninger?

  • 9
Třebaže volby v Pardubicích s převahou vyhrálo ANO vedené Martinem Charvátem, o post primátora pro svého lídra Vladimíra Ningera si řekla ČSSD. V úterý se odehrála jejich první oficiální schůzka.

Šachová partie o křeslo primátora začala. Získá ho lídr vítězného hnutí ANO 2011 Martin Charvát, nebo Vladimír Ninger ze druhé ČSSD?

Který z nich by byl lepší primátor? Těžko říct, oba jsou v politice nováčci. Jinak se řídí firma a docela jinak rozhádané zastupitelstvo plné sebevědomých politiků.

Ninger dosud ve volbách nekandidoval vůbec, Charvát jen před čtyřmi roky v barvách ODS na malou radnici v Rosicích. Neuspěl.

Ani co se týče schopnosti řídit větší společnost, lze těžko jednoho z nich vyzdvihnout. Stavař z ANO v posledních letech vedl Rozvojový fond Pardubice a zdá se, že bez větších problémů. Ninger je zase celkem uznávaným ředitelem Chrudimské nemocnice.

Na první pohled se zdá, že mnohem blíže ke křeslu primátora má Charvát, neboť jeho hnutí s jedenácti mandáty porazilo socialisty drtivě, ti získali jen šest křesel.

Jenže o co víc má ANO křesel, o to více mají sociální demokraté zkušeností s vyjednáváním a lepením koalic. Za ČSSD jedná radní Pardubic Vítězslav Novohradský, který koalici skládal už před čtyřmi roky. A ČSSD se tehdy na radnici dostala, i když se nejdříve zdálo, že bude muset zůstat v opozici.

„Nevyhráli jsme volby, ale nikdy jsme neměli tak jednotný a názorově nerozdělitelný tým. Naším cílem je, aby Vladimír Ninger byl primátorem,“ uvedl Vítězslav Novohradský. ČSSD chce jednat se všemi, což může trvat dlouho.

Na druhé straně stolu sedí Charvát trochu osamoceně. První kolo jednání o možné koalici vedl v sobotu sám. Mezi zvolenými zastupiteli za ANO není téměř nikdo, kdo by podobná jednání někdy vedl. Až na výjimku v podobě starosty prvního obvodu Jaroslava Menšíka. Ten se už dvakrát na malé radnici dokázal domluvit velmi rychle.

„Zatím nejsem členem vyjednávacího týmu, nejsem u toho nějak blízko. Přitom určité zkušenosti mám,“ říkal v pondělí trochu posmutněle Menšík.

Právě určitá nervozita v hnutí ANO může být hlavní devizou vyjednavačů za ČSSD. Čím déle se bude jednat, tím větší tlak na Charváta bude. „Odhaduji, že do konce týdne by v základní otázce, kdo utvoří radu města, mohlo být jasno,“ říká Charvát. Je to ale představa spíše naivní. Téměř všichni oslovení politici se shodují, že jednat se bude dlouho a bude to velmi složité.

Dalším minusem pro Charváta je to, že zastupitelé ANO jsou nováčci. „Když se podívám na zvolené lidí za ANO, tak až na úplné výjimky nevím, o koho jde. Musíme ty zastupitele nejdříve poznat,“ uvedl lídr Patriotů Jiří Lejhanec.

Nadbytek stran v koalici škodí, říká politolog

Ve hře jsou samozřejmě i možnosti, že buď ANO, nebo ČSSD postaví koalici bez druhé velké strany. Taková koalice by však musela být složena ze čtyř až šesti stran. „Obecně platí, že čím více je subjektů v koalici, tím hůře se vládne. Rychle přibývá třecích ploch,“ říká politolog Jan Outlý z Metropolitní univerzity.

Dá se říci, že pro výhru Martina Charváta mluví hlavně jeho 11 mandátů a převaha vítěze. Pro ČSSD zase zkušenější vyjednávací tým a větší možnost podbízet se potenciálním partnerům, kteří zástupce partaje dobře znají.

„V povolebních vyjednáváních hraje často klíčovou roli politická zkušenost. Nováčci mohou být překvapeni,“ dodává Outlý.