Hasiči museli zasahovat ve speciálních oblecích. Ilustrační snímek

Hasiči museli zasahovat ve speciálních oblecích. Ilustrační snímek | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Lidé odjeli, kyselina zůstala. Inspekce vysvětlila opakovaný únik jedů

  • 0
Vyšetřování dvou sobotních úniků nebezpečné kyseliny dusičné v Chrudimi ukazuje, že druhému poplachu mohli aktéři zásahu zabránit. Alespoň tak hovoří vyšetřovací zpráva České inspekce životního prostředí.

Nehoda se stala v sobotu odpoledne. U nádrže na koncentrovanou kyselinu dusičnou se vlivem koroze šroubu vytrhl vypouštěcí ventil a zatím nezjištěné množství uniklo ven. Dosavadní odhady mluví o 300 kilogramech (více o nehodě jsme psali zde).

Jenomže když hasiči dostali kapalinu pod kontrolu a ukončili zásah, museli se po hodině na místo vrátit znovu, protože se vše opakovalo. Jak je to možné, objasňuje právě zpráva inspekce.

"Všichni přítomní vyhodnotili stav tak, že došlo ke zvládnutí nitrózních plynů, přítomné složky však nevyhodnotily, že zbytek uniklé kyseliny dusičné je pod pěnou v záchytném kanálu," píší inspektoři životního prostředí.

A právě tato nezjištěná kyselina začala po hodině opět reagovat.

Hasiči se však proti takovému tvrzení ohrazují. "Zásah ukázal, že veškerou kyselinu se nám podařilo zneutralizovat, což potvrdila i měření. Navíc odpovědní pracovníci firmy Penta řekli, že si likvidaci látky udělají sami, proto jsme zásah ukončili a odjeli," uvedl řídící důstojník zásahu Petr Drápalík.

Jenomže kdyby byla skutečně veškerá kyselina zneutralizovaná, nemohla by po hodině začít opět reagovat s kovovými mřížkami kanálu za dalšího vzniku nebezpečných plynů. "K tomu se vzhledem k policejnímu vyšetřování nebudu vyjadřovat," uvedl Drápalík.

Podle starosty Chrudimi Petra Řezníčka je na vině sama společnost Penta, která údajně nedostála pokynům hasičů.

"Hasiči v sedm hodin oznámili vedení firmy, co mají dělat, ale vedení firmy se na to s klidem vykašlalo. A potom, když hasiči odjeli, to začalo reagovat," uvedl starosta.

V likvidaci nám bránila vysoká teplota, vysvětluje firma

To by odpovídalo i tvrzení hasičů, že se na likvidaci s Pentou dohodli. Podle ředitele obchodní divize společnosti Penta Petra Káry skutečně chtěli zbytky po zásahu likvidovat. Bránila jim v tom ale vysoká teplota prostředí, při neutralizaci kyseliny se totiž uvolňuje velké množství tepla.

"Dohodli jsme se, že zbytky odčerpáme, až to dovolí teplota. Jenomže když jsem dojel do Pardubic, už jsem dostal informaci, že kyselina opět reaguje," uvedl Kára.

Podle něj by se dalo druhému poplachu zabránit při znalostech údajů, které má dnes. "S tehdejšími znalostmi myslím, že ne. Tohle se prostě může stát, že pod jednou vrstvou zůstane nezreagovaná kyselina," uvedl.

Inspektoři jsou však toho názoru, že právě tohle by se stávat nemělo. Sobotní nehoda proto bude ještě předmětem dalších vyšetřování nejen inspekce, ale i kriminální policie, která si případ převzala.