Pardubice zahalil mrak po výbuchu v Synthesii a následném úniku dusíkatých...

Pardubice zahalil mrak po výbuchu v Synthesii a následném úniku dusíkatých plynů do ovzduší. | foto: Michal Klíma, MAFRA

U nás zpoždění nevzniklo, tvrdí po výbuchu Synthesia, hasiči i radnice

  • 12
Varování o úterním výbuchu nitrózních plynů v pardubické Synthesii přišlo podle odborníků pozdě. Kde vzniklo půlhodinové manko, ale není jasné. Chemička, hasiči i radnice tvrdí: My chybu neudělali. Vypadá to proto, že příslovečné máslo na hlavě mají všichni.

V Synthesii se hájí tím, že první zprávy poslali jak na radnici, tak hasičům devět minut po výbuchu.

Laik nebezpečí neposoudí

Odborníci soudí, že půlhodinová prodleva od havárie v chemičce v Semtíně po varování obyvatel Pardubic je dlouhá doba. Zejména pro případy, kdy by unikly jiné látky, než nitrózní plyny. Synthesia totiž pracuje například také s prudce jedovatým fosgenem, kdysi používaným bojovým plynem.
"Já kouknu na oblohu a vidím oblak stoupající vzhůru. Poznám, že to jsou nitrózní plyny, a když jdou nahoru, vím, že je vše v pořádku," popisuje chemik Libor Dušek z pardubické univerzity.
To ale laik netušil. A o tom, že by se neměl zdržovat v ulicích města nebo na zahradě, se dozvěděl z tlampačů, když byl mrak nad městem. Hasiči se přitom o havárii dozvěděli už dvě minuty po výbuchu.

Magistrát tvrdí, že povinnost informovat veřejnost o vzniklém nebezpečí a pouštět sirénu má ze zákona hasičský záchranný sbor. A hasiči se zase brání tím, že první informace nebyly úplné.

Všechny tři instituce by měly mít zájem, aby obyvatelé Pardubic a okolí byli informováni co nejdříve a mohli se nebezpečným látkám bránit. Lidé se ale dozvěděli o tom, že se něco děje, až ve chvíli, kdy se nad Pardubicemi pohyboval oranžový mrak. A to hned druhý den po pondělním, byť menším úniku stejných plynů.

"Jedna věc je čas úniku, další pak čas ohlášení na operační středisko hasičů," uvedla mluvčí pardubického hasičského záchranného sboru Vendula Horáková, podle níž se první informace z chemičky omezila na žádost o pomoc při řešení mimořádné události.

Jenže s žádostí o pomoc se hasiči nedozvěděli, jaká látka a v jakém množství vlastně unikla. Místo aby využili takzvané červené linky, která slouží v Synthesii právě pro takové případy, vyslali na místo havárie svou jednotku.

Když se pardubičtí hasiči na místě přesvědčili, že jde o únik nitrózních plynů, spustili čtyři minuty po třinácté hodině varovnou sirénu. Tři minuty poté se z městského rozhlasu ozvalo jedno univerzální varování. To už ale bylo půl hodiny po výbuchu.

Lidé slyšeli jen univerzální hlášení

"Nevycházejte ven. Sledujte rozhlas a televizi. Připravte si ochranné pomůcky," znělo z tlampačů stejné varování, jaké by se dalo použít i při chemickém útoku.

K odpovědnosti za takto obecné varování bez konkrétních informací se ale nikdo nehlásí. Lidé z radnice ale tvrdí, že po obdržení první varovné SMS dělali, co mohli.

"My jsme dostali první SMS ve 12:55. Ihned poté jsme posílali textovky školským zařízením," uvedl vedoucí odboru krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl. Poté čekali na výstrahu hasičů.

"Od první SMS jsme se snažili získat více informací a okamžitě po výstražné siréně hasičů jsme odvysílali městským rozhlasem zprávu odpovídající dané situaci," dodal Kyncl.

Odpovědnost nechce nikdo nést ani za to, že nebyla pozastavena výroba hned po první, pondělní havárii. Příčinou nehody bylo údajně velké vedro.

"Nikdo nečekal, že se situace bude opakovat. Pozastavení výroby je krajním řešením. Vedení společnosti k němu přistoupilo po druhé havárii hlavně v zájmu ochrany a bezpečnosti občanů Pardubic a okolí," uvedla mluvčí chemičky Jaroslava Doležalová.