Nejsem ošetřovatelem pana Petržílka, on musí nést odpovědnost za své činy, říká Miroslav Váňa.

Nejsem ošetřovatelem pana Petržílka, on musí nést odpovědnost za své činy, říká Miroslav Váňa. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Navzdory dalším detailům k podezření z korupce v ČSSD hlavy nepadají

  • 16
Nahrávky podnikatele Libora Josky, na nichž někdejší krajský místopředseda ČSSD Miroslav Petržílek popisuje dění v kuloárech, odstartovaly největší politický skandál v jedenáctiletých dějinách Pardubického kraje. Ve straně se ale nezměnilo nic. "Petržílek musí nést následky sám," tvrdí krajský předseda Miroslav Váňa.

Shrňme si fakta. Druhý nejvýše postavený sociální demokrat v kraji Miroslav Petržílek na nahrávkách podnikatele Libora Josky, kterého měl vydírat, popisuje nekalé praktiky v ČSSD.

Naprosto otevřeně mluví o tom, jak on a jeho kolegové kradou a budou krást z veřejných zakázek, jak kšeftují s dotacemi z Unie, jak ovlivňují složení kandidátek.

Navíc barvitě popisuje pokřivené vztahy mezi politiky nebo poukazuje na vynikající vztahy s náměstkem hejtmana Janem Tichým či na úzkou spolupráci s hejtmanem Radko Martínkem.

"Honza bude v pohodě, vše je domluvené, za deset mega do toho půjde," říká Petržílek, když Joskovi vysvětluje, jak je třeba navýšit opravu letiště omiliony korun.

"Chtěl jsem, aby Martínek pokračoval jako hejtman. Ale on pak přišel sem za mnou a říkal: hele, říkám ti to jako prvnímu, já to dělat nebudu," řekl zase o Martínkovi.

"Nejsem ošetřovatelem pana Petržílka"

Po výše uvedených faktech by se zdálo logické, aby v ČSSD padaly hlavy. Vždyť ji v regionu vede dlouholetý poslanec Miroslav Váňa, který ve Sněmovně pravidelně nabádá členy vlády k rezignaci kvůli často menším prohřeškům, než které se z nahrávek sypou na hlavu jeho i spolustraníků.

Jenže reakce veškerá žádná. Krajské vedení partaje pouze vyzvalo Miroslava Petržílka, aby opustil stranu. Ten to neudělal. Předtím se ještě vzdal funkce místopředsedy krajské ČSSD, ale to prý kvůli podlomenému zdraví. Jinak prý Váňa a celý krajský výbor nic dělat nemůže a vlastně ani nemá důvod.

"Já nejsem žádným ošetřovatelem pana Petržílka, on musí nést odpovědnost za své činy," uvedl Váňa s tím, že si výroky Petržílka neumí vysvětlit a že zřejmě budou následkem léčby vážné nemoci, kterou prodělal.

Ostatně bagatelizování nahrávek i vlivu Petržílka ve straně je jednou z hlavních činností lidí z ČSSD. Jenže je to snaha dost toporná a hlavně evidentně klamavá.

Petržílek založil v okolí Lázní Bohdaneč hned 14 buněk, které sice podle vedení ČSSD příliš nepracovaly, ale jemu dávaly ohromnou moc při sestavování kandidátek. "Já mám na starosti volby, já skládám kandidátky," opakuje na nahrávkách Petržílek Joskovi.

"Pravda je, že moc Petržílka byla veliká. Ve stranické hierarchii má tolik buněk velký vliv," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Náměstek hejtmana se od Petržílka snaží distancovat

Samostatnou kapitolou případu je propojení Petržílka a náměstka Tichého. Když tehdejší místopředseda tahal z podnikatele peníze, zpravidla se zaštiťoval jménem zástupce hejtmana, kterého familiérně nazýval Honzou.

"Netuším, proč o mně pan Petržílek na těch nahrávkách mluví," říká Tichý, který se snaží ze všech sil skandál ustát.

Zatím se mu to daří. V pondělí ho okresní konference ČSSD nominovala na první místo kandidátky pro krajské volby. A tak jedním z mála, kdo přišel kvůli kauze o funkci, je bývalý šéf pardubické okresní organizace Zdeněk Gilar.

Ten MF DNES potvrdil, že část nahrávky, kde Petržílek mluví o tom, jak hejtman vyměnil evropskou dotaci na autobusové nádraží v Bohdanči za místo pro poslance Václava Neubauera, je pravdivá.

"Je to pravda, tak mě zabte, no," řekl redaktorovi. Za dva dny slova odvolal a rezignoval. "Klečeli na něm celý víkend, aby odešel. Jediný ale řekl pravdu," uvedl člen ČSSD, který nechce být jmenován.