Návštěvníci uvidí i staré keltské tradice. (Ilustrační snímek)

Návštěvníci uvidí i staré keltské tradice. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nasavrky ožijí tajemným keltským svátkem Lughnasad, oslavte ho také

  • 3
Už pátým rokem zažijí Nasavrky na Chrudimsku atmosféru starého keltského svátku Lughnasad. Po celou sobotu si budou moci návštěvníci připomenout tradice i život Keltů, uvidí také zápasy bojovníků, na programu je i hudba a taneční vystoupení.

Letošní Lughnasad ale nebude jen ve znamení Keltů. "Ponese se v duchu setkání tří národů - Keltů, Germánů a Římanů a tomu bude uzpůsoben i festivalový program. Nebudou chybět tematické přednášky, módní přehlídka i ukázky tradičních řemesel, které budou probíhat od půl desáté až do večera," uvedl ředitel festivalu Jiří Antoš.

Přehlídka stejně jako v minulých letech obsadí hlavně okolí nasavrckého zámku. V něm je po celý rok k vidění expozice, která připomíná doby, kdy Keltové na tomto místě žili. V sobotu navíc ožijí zahrady, nádvoří a částečně také náměstí v Nasavrkách.

"Slavnostní zahájení akce proběhne tradičně ve 14 hodin, v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na gladiátorské zápasy," řekl Antoš. Program ale nesází jen na zábavu, zájemci se mohou také řadu věcí dozvědět.

U Nasavrk lze navštívit i keltské oppidum

V místě, které má název Kamenný kruh, se budou konat přednášky, které zájemcům přiblíží keltské tradice, poodhalí tajemství druidů nebo ukáže druidské cvičení.

Pro návštěvníky je připravena festivalová doprava z Pardubic a možnost přespání v prostorech stanového městečka. Vstupné je během dne dobrovolné a na večerní koncert stojí vstupenka 140 korun. Festival pořádá místní občanské sdružení Boii.

Komu nebude stačit jen připomínka života Keltů, může se vydat i rovnou na místo, kde dávný kmen žil. Leží několik kilometrů od Nasavrk na úbočí řeky Chrudimky za vesnicí s příznačným názvem Hradiště. Tady archeologové při svém průzkumu ověřili, že zde se nacházelo keltské sídliště, odborně zvané oppidum.