Lyžařské středisko v Dolní Moravě dokázalao vylepšit krajskou bilanci turistických návštěvníků.

Lyžařské středisko v Dolní Moravě dokázalao vylepšit krajskou bilanci turistických návštěvníků. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Boom turistů je konečně tu. Ale co z toho Pardubický kraj má?

  • 1
Do Pardubického kraje přijelo v prvním čtvrtletí o jedenáct tisíc turistů víc než ve stejném období loňského roku. Celý bezmála dvacetiprocentní nárůst má na svědomí jediné místo. Nový lyžařský areál v Dolní Moravě.

Myšlenka někdejšího hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka byla jednoduchá. Do chudého regionu, jakým Králicko bezesporu je, nalijeme skoro miliardu z evropských fondů.

Všechno na jediné místo, do lyžařského areálu v Dolní Moravě. Ten přiláká turisty, kteří zde zase utratí velké peníze.

Na konci příběhu přijde happy end. Lidé v zaostalém a odlehlém regionu začnou bohatnout.

Nová čísla statistického úřadu potvrdila, že příliv turistů už nastal. Happy end je ale zatím stále v nedohlednu.

Dolní Morava jede, jinde je to slabé

Množství lidí, které se v Pardubickém kraji ubytovalo v prvním čtvrtletí letošního roku, vzrostlo meziročně téměř o pětinu na více než 64 400 osob. Celý nárůst táhlo právě nové turistické středisko v Dolní Moravě se 450 lůžky.

"Veškerý nárůst byl způsoben v okrese Ústí nad Orlicí. Konkrétně za to může obec Dolní Morava, kde byly otevřené dva wellness hotely, které přilákaly docela dost výrazný počet návštěvníků. Když jsem se díval na ostatní okresy, tak Chrudim a Pardubice poklesly, Svitavy měly menší nárůst, ale zase mají nejmenší návštěvnost," řekl Pavel Vančura z Českého statistického úřadu.

Ukazuje se ovšem, že peníze zatím vydělává jen firma, která hotely postavila. Turistům nabídne ubytování, jídlo, zábavu. Všechno na jediném místě. Nemají důvod utrácet jinde. I proto v samotné Dolní Moravě euforie z přílivu turistů nepanuje.

"Peníze, které dostaneme z domovní daně a z rekreačních poplatků, jen investujeme do údržby sportovišť a komunikací, která je nyní samozřejmě nákladnější než dřív," uvedl starosta Dolní Moravy Ladislav Janočko.

Areál ani nesrazil míru nezaměstnanosti prudce dolů. Šéf Relax & sport resortu v Dolní Moravě Martin Palán si myslí, že chyba není na jejich straně.

"Myslíme si, že naše aktivity jsou pro obec zajímavé, ale máme zkušenost, že nemůžeme čerpat z tolika místních lidských zdrojů, jak jsme si mysleli. Jednak nemají místní lidé potřebnou kvalifikaci, ale setkáváme se i s tím, že nemají také zájem," uvedl.

"Co se týká zaměstnanosti, to moc velký přínos pro obec není, protože kvalifikované pracovníky si vozí přespolní a pro místní zůstávají jen pomocné práce," uvedl starosta Dolní Moravy.

Velká investice měla pomoci celému Králicku. Možná je na hodnocení příliš brzy, ale v poločase nic nenasvědčuje tomu, že by tu vznikal díky evropské dotaci "vír peněz, kdy se na to budou nabalovat další a další věci", jak to v minulosti popisoval bývalý hejtman Radko Martínek.

V Králíkách víc turistů je, ale ne kvůli lyžařskému areálu. "Mírný nárůst zájmu o Králíky je v létě, chodí se ptát a informovat na cíle v okolí, ale jsou to spíše lidé, kteří tudy projíždějí do Jeseníků. V zimě se veškeré dění odehrává v areálech v Červené Vodě a Dolní Moravě," uvedl Lukáš Král, šéf informačního centra v Králíkách.

I přes turistický boom v Dolní Moravě je Pardubický kraj na posledním místě v žebříčku návštěvnosti. Dolní Morava možná zaostávání kraje sníží, ale těžko nějak zásadně.

"Vzhledem k tomu, že s ubytovacími kapacitami jsme díky hotelu Vista v provozu od srpna loňského roku, tak rezervy v počtu ubytovaných stále máme. Po celý rok jsme provozovali jen chaty, ale jejich kapacita není tak veliká," uvedl Palán.