Politici zveřejnili své platy. Ilustrační foto

Politici zveřejnili své platy. Ilustrační foto | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Platem na radnici jsme si pohoršili, říkají noví náměstci v Pardubicích

  • 16
Náměstek pardubického primátora či tajemník magistrátu si za měsíc vydělá zhruba stejně jako řadový poslanec, tedy kolem 60 tisíc korun. Sám primátor je na tom ještě o osm tisíc korun lépe. Podle politiků však podobné částky nejsou nijak ohromující.

Už během volební kampaně hlásil dnešní primátor Pardubic Martin Charvát, že o místo na radnici rozhodně nestojí kvůli tamní výplatě. „Jako stavař si vydělám rozhodně více,“ řekl redaktorovi MF DNES.

Po nástupu do funkce začal pobírat hrubý měsíční plat ve výši 68 285 korun, a to téměř bez šance na jeho vylepšení o prémie. Ty totiž musí primátorovi a jeho náměstkům schvalovat zastupitelstvo, a to se v novodobých dějinách města ještě ani jednou nestalo. „V Pardubicích to není zvykem,“ potvrdil tajemník magistrátu Michal Zitko.

Ten je zároveň druhým nejlépe placeným mužem na radnici. Jeho hrubý plat v prosinci 2014 činil přesně 61 326 korun.

„Můj plat se skládá ze tří složek, a to z klasického tarifu, osobního ohodnocení a příplatku za vedení,“ uvedl šéf všech magistrátních úředníků.

Jen o něco málo méně berou náměstci primátora Helena Dvořáčková, Jan Řehounek, Jiří Rozinek a Jakub Rychtecký. Na konci loňského roku všichni čtyři inkasovali 60 234 korun hrubého. Přitom první dva jmenovaní přišli na radnici jako nově zvolení politici z hnutí ANO ze soukromého sektoru, takže mohou platy s veřejnou správou dobře porovnat. Oba dva přitom říkají, že si stejně jako primátor na magistrátu finančně ublížili.

Platy politiků a úředníků

Premiér Bohuslav Sobotka: 154 500

Předseda sněmovny Jan Hamáček: 154 500

Vicepremiér Andrej Babiš: 132 700

předseda poslaneckého klubu: 81 000

Primátor Pardubic Martin Charvát: 68 285

Tajemník magistrátu Michal Zitko: 61 326

Náměstci primátora Jiří Rozinek, Helena Dvořáčková, Jan Řehounek a Jakub Rychtecký: 60 234

Řadový poslanec: 57 600

Šéfové odboru na magistrátu: průměr cca 46 500

Poznámka: U politiků a úředníků z Pardubic jde o hrubé platy za prosinec 2014.

„Co se týče mé osoby, tak beru určitě o hodně méně, než jsem vydělával v soukromém sektoru. Příjem je o dost nižší, i když je pravda, že jsme teď dostali přidáno tři a půl procenta,“ řekl Řehounek, který před nástupem do funkce pracoval v pojišťovnictví.

Helena Dvořáčková pak říká, že si ani nezjišťovala, za kolik bude na radnici pracovat.

„To jsem se dozvěděla až později. Sice k životu stále potřebuji nějakou výplatu, ale ne už tolik, jako když jsem byla mladší. Proto mně ani nevadí, že beru méně než před nástupem na radnici. Mám i jiné příjmy, takže si nijak nestěžuji. Nižší plat mi vážně nevadí. Chtěla jsem jít pracovat na radnici, tak tady jsem,“ uvedla náměstkyně primátora, která vystudovala ČVUT Praha, fakultu stavební.

Redakce MF DNES získala od radnice na základě zákona o svobodném přístupu k informacím i platy vedoucích odborů na pardubické radnici. Ty se pohybují mezi 44 390 korunami hrubého měsíčně až po částku 51 300 korun.

 „Rozdíl je dán zejména jinými částkami v položce osobního ohodnocení,“ vysvětlil tajemník Michal Zitko.

Zveřejňování platů je diskriminační, míní šéf úředníků

Ten zároveň není z nového zákona příliš nadšený. Říká, že mu třeba nevadí, že někdo zveřejní výši jeho platu, ale problém vidí právě v tom, že se veřejnost dozví i gáže jednotlivých šéfů odborů. Radnice tak může ztrácet v boji proti soukromému sektoru při získávání kvalitních pracovníků.

„Stejně jako soukromníci, tak i zaměstnavatelé z řad veřejnoprávních institucí shánějí pracovníky na společném trhu práce a často si je i přetahují. Bezbřehé zveřejňování příjmů u veřejnoprávních zaměstnanců tudíž můžeme vnímat jako diskriminační,“ dodal Michal Zitko.