Zámek Žleby.

Zámek Žleby. | foto: CzechTourism

Na zámku ve Žlebech filmaři natáčeli Amadea i Růženku

  • 1
Zámek Žleby nedaleko sečské přehrady si často vybírají filmaři. Turisté se sem mohou vypravit za sbírkou zbraní, zámeckou kuchyní a divadlem, či do místní obory za bílými jeleny.

Pokud si někdo vybere za místo pro svou dovolenou či výlet sečskou přehradu, měl by si ve svém časovém harmonogramu vyšetřit několik hodin. Vyplatí se udělat si zajížďku kousek za hranice kraje a vydat se do obce Žleby.

Tady totiž stojí zámek, který si pro jeho zvláštní "nečeskou" podobu často vybírají filmaři.

V poslední době tu vznikla například pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. Ze starších děl se na zámku točil Robot Emil, pohádka Královský slib, Šípková Růženka nebo některé záběry z filmu Slasti otce vlasti a Formanova Amadea.

Výlet do Žlebů se však nevyplatí jen kvůli vzpomínce na známá filmová či televizní díla. Zámek má totiž rozsáhlé expozice. Kdo chce vidět zámek celý, musí absolvovat dva prohlídkové okruhy.

Jedna z prvních palných zbraní pochází ze 14. století

Na zámku se nachází například jedna z nejunikátnějších sbírek zbraní v Evropě. Je mezi nimi i jedna z prvních palných zbraní ze 14. století, ale turisté si jí většinou nevšimnou, protože vypadá jako obyčejná roura.

Na zámku je i mnoho jiných unikátů, které zaujmou celou rodinu. Dětem se hodně líbí kůň s rytířem v brnění, který stojí v jednom ze sálů. Lidé si také hodně prohlížejí třímetrová paroží pravěkého losa.

K vidění jsou sbírky rozličných starožitností, skla, porcelánu i keramiky, sbírku vzácných okenních vitráží, obrazů, textilií, historického nábytku z období od gotiky až po 20. století.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i malý technický zázrak v podobě plně vybavené zámecké kuchyně s přilehlými historickými kuchyňskými provozy, důmyslně řešené hygienické zázemí či podzemní labyrint starého hradního sklepení.

Kromě zámeckých pokojů si turisté mohou prohlédnout také tamní unikátní divadlo se zázemím. Nikdy nebylo otevřené pro veřejnost, fungovalo jako rodinné divadlo, kde hráli sami majitelé zámku, nenajímali si profesionální herce.

Samotný středověký hrad, o kterém pocházejí první písemné zmínky z roku 1289, nechal postavit nejspíše Jindřich z Lichtenburka. Roku 1356 hrad odkoupil český král a císař Svaté říše římské Karel IV.

Tehdy se Žleby staly královským majetkem, který byl následně zastavován různým držitelům. Těch se na Žlebech vystřídalo velké množství.

Třeba od roku 1406 patřil hrad kutnohorskému mincmistrovi Petru Zmrzlíkovi ze Svojšína, od roku 1510 na hradě vládli Jan a Diviš Žehušičtí z Nestajova a po nich od roku 1522 rytíř Kuneš Bohdanecký z Hodkova. Po něm roku 1555 zdědil zástavní právo jeho syn Adam Bohdanecký z Hodkova a po jeho smrti roku 1562 zde vládla jeho vdova Alžběta z Nestajova na Žlebech.

A v podobném tempu se majitelé měnili i v dalších stoletích. Až roku 1877 převzal panství Vincencův syn František Josef a po něm Žleby zdědil poslední mužský potomek z rodu Auerspergů, kníže Ferdinand, který roku 1942 zemřel. Panství převzala Marie z Trauttmansdorfu a držela je do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn.

Cesta do obory trvá od zámku pět minut

Prohlídka zámku navíc nemusí být jedinou zastávkou ve Žlebech. Turisté se mohou také vydat do zdejší obory.

Pro návštěvníky je přístupná část ze stotřicetihektarové obory -takzvaná ukázková obůrka, kde můžete spatřit menší stádo bílých jelenů. Pokud sem turisté dorazí ve 12 nebo v 15.30 hodin, mohou je vidět při krmení na vzdálenost deseti metrů.

V obůrce si lze prohlédnout i další zvěř - daňky, muflony, divoké kance, ale také sovy a dravce. Jejich výcvik uvidí návštěvníci v komentované show, která následuje vždy po krmení jelenů.

Otevírací doba

Otevřeno je kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 120 korun, děti od 6 let, studenti, senioři a ZTP zaplatí 80 korun, rodinné vstupné vyjde na 310 korun.

I. prohlídkový okruh: reprezentační sály a salóny východního a jižního křídla zámku, zámecká zbrojnice, kaple, zámecká kuchyně, arkádové ochozy.

II. prohlídkový okruh: interiéry západního křídla zámku a hospodářské budovy Předzámčí, soukromé pokoje, hygienické a toaletní zázemí, výstup na Velkou věž, středověké hradní sklepení, zámecké divadlo.