Nechodím na žádné výslechy, říká šéf Enterie Libor Joska.

Nechodím na žádné výslechy, říká šéf Enterie Libor Joska.

Třináct obviněných stále čeká na soud kvůli zakázce na opravu hřebčína

  • 0
Před dvěma roky si zástupci stavebních firem, včetně šéfa pardubického konsorcia Enteria Libora Josky, zvykali na pobyt ve vazební cele. Tehdy se zdálo, že policie má dostatek důkazů o tom, že se manažeři nedovoleně domlouvali při snaze získat zakázku na opravu hřebčína v Kladrubech. Soud však stále nezačal.

Na pátek 31. května 2013 hned tak nezapomenou šéfové stavebních firem Enteria, Metrostav, Strabag nebo Geosan. Přišla si totiž pro ně policie.

A akce to byla veliká. Zapečeťovaly se kanceláře, kriminalisté měli na hlavách kukly a nasazovali zadrženým pouta.

„Řádili tady celý víkend. Z trezoru vzali i peníze, které jsme kolegyni půjčovali na zaplacení bytu. Bylo to veliké. Kolegy tady vodili spoutané, jako kdyby to byli vrazi,“ popsal zákrok policie Ondřej Chládek, člen představenstva firmy Enteria.

Že nešlo o nějakou malichernost, dokládalo i to, že na průběh zadržovaní dorazila osobně dohlédnout vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Trestní stíhání je vedeno pro skutky, které souvisejí s realizací projektu Obnova součástí národní kulturní památky hřebčín v Kladrubech nad Labem. Jednání vykazuje korupční znaky a útočí mimo jiné na dotační prostředky EU,“ uvedla tehdy Bradáčová.

Vzápětí putovali manažeři stavebních firem do vazebních věznic. Třeba známý pardubický podnikatel a šéf stavebního konsorcia Enteria Libor Joska strávil zhruba tři týdny na Pankráci. Jenže od té doby se toho na první pohled už moc nového neudálo.

„Poté, co mě pustili z vazby, se nestalo vlastně vůbec nic. Nechodím na žádné výslechy, nic takového. Je to v rukou právníků. Nepříjemné jenom je, že na to občas prostě musíte myslet,“ uvedl Joska.

Kriminalisté nikdy průběh vyšetřování nekomentují. Takže se dá těžko odhadnout, kdy případně dojde na soud ohledně kauzy. Podle Josky to ale nebude dříve než příští rok na jaře.

„Co mám informace, tak stále není ještě hotový ani spis. Ten snad bude někdy na podzim. Pak ho budou studovat právníci a pak uvidíme, kdy případně začne soud,“ uvedl Joska, podle kterého průtahy spíše pomáhají jemu a dalším manažerům. „Přece jen vyšetřování je vždy jednodušší, když se vede těsně po případu,“ dodal.

Klíčové jsou odposlechy

Podle Josky i jeho právního zástupce Pavla Jelínka policie při vyšetřování stejně jako v případě Davida Ratha používá hlavně odposlechy. „Občas nám nějaké nové pošlou, abychom se k nim mohli vyjádřit,“ uvedl Joska. „Ta kauza od samého počátku byla založena na odposleších,“ potvrdil i Jelínek.

Jejich přepisy přitom unikly na konci roku 2013 do médií. Záznamy tehdy zveřejnily Hospodářské noviny. Ty uvedly věty z policejních protokolů, jež měly dokazovat, že se právě zástupci pardubické firmy Chládek a Tintěra (patří do konsorcia Enteria) spolu se šéfy Metrostavu měli domlouvat, jak docílí získání tučné zakázky.

Manažeři z dalších stavebních firem Geosan a Strabag měli dostat po milionu korun, pokud se tendru zúčastní jen naoko s řádně přemrštěnou cenou, aby o vítězi nebylo pochyb. Pak však začaly problémy.

„Pavel by na to šel, ale Martin je parchant, pořád ho natahoval,“ domlouvali se dle nahrávek náměstek Metrostavu Petr Flaška s Petrem Pejchou z pardubické firmy Chládek a Tintěra. Mluvili o tom, že prokurista Strabagu Pavel Ludvík s milionovou provizí souhlasí, ale Martin Fischer z Geosanu chce čtyřikrát víc. Poté zazněly návrhy řešení.

Kauza kolem opravy hřebčína v Kladrubech

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval 31. května 2013 v hřebčíně v Kladrubech a ve vedení stavebních firem, které měly zájem o zakázku za stamiliony na opravu památky. Policisté zadržovali lidi a hledali dokumenty i na dalších místech ve východních Čechách a v Praze. Zatkli třeba šéfy společnosti Enteria, známé pod názvem Chládek a Tintěra Libora Josku a Petra Pejchu. Ve vazbě skončili také Martin Fischer (Geosan), jeden člověk z firmy Strabag, jeden z firmy Metrostav a Simona Voňková (dřívější zastupující ředitelka hřebčína). Všichni byli z vazby propuštěni po třech týdnech. Později navíc policie obvinila i dalšího ředitele hřebčína Jiřího Jehličku. Soud ale stále nezačal.

Ověřit jejich pravost se MF DNES nepodařilo. Nejvíce citovaný manažer Enterie Petr Pejcha jakoukoliv debatu na toto téma odmítl.

Podobně se k záznamům staví policie. „Jednak jsem se s textem neseznámil a za druhé se k těmto věcem zásadně nevyjadřujeme,“ řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Libor Joska byl sice sdílný, ale potvrdit citáty nedokázal. „Opravdu nevím, jestli jsem citován správně. Jsou to jen dílčí věty, přitom víme, jak dokáže jejich význam změnit i jedno slovo,“ řekl k přepisům Joska.

Zároveň podal stížnost na jednání policie, podle něj je to její chyba, že se na veřejnost dostaly vybrané pasáže z policejních spisů.

Faktem ale je, že obvinění si už vyslechlo třináct lidí.

,