Herec Alfréd Strejček provede v sobotu programem na Růžovém paloučku

Herec Alfréd Strejček provede v sobotu programem na Růžovém paloučku | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na Růžovém paloučku se slzy měnily v růže, vypravte se tam také

  • 1
Vzpomínka na devadesát let starou sešlost vlastenců bude provázet nedělní setkání na Růžovém paloučku u Morašic nedaleko Litomyšle. Tenkrát tu bylo sedmdesát tisíc lidí a k davům hovořil Alois Jirásek.

"Vlastenectví, které tady prezentujeme, v dnešní době už nefrčí. A děti už nečtou knihy, kde se o Růžovém paloučku píše," posteskl si pořadatel slavnosti a předseda Spolku přátel Růžového paloučku Milan Fikejz.

Spolek v Újezdci u Morašic založili v roce 1903 poté, co se stal palouček místem mnoha shromáždění připomínajících dobu, kdy se čeští pobělohorští exulanti loučili s vlastí před svým odchodem do ciziny.

Přispěl k tomu i známý spisovatel Alois Jirásek, který proslavil Růžový palouček zpracováním pověsti, podle níž se tam nekatolíci loučili před odchodem z vlasti a v místech, kde ronili slzy, vyrostly krvavě rudé růže.

Francouzské pětilisté karmínově zabarvené růže tam ostatně rostou dodnes. Spolek přátel vztyčil na tomto místě památník. Měď darovali českoslovenští legionáři a památník podle návrhu architekta Aloise Meteláka vyhotovila Řemeslnická škola v Litomyšli.

Růžový palouček je otevřený příznivcům po celý rok

Samotný palouček i památník prý pověsti chrání, vcelku mu totiž nikdo neškodí.

"I když je areál uprostřed polí, nezavíráme ho, kdyby se chtěl někdo dostat do zavřeného, udělal by škodu. Během roku ho navštíví kolem tisícovky lidí. V poslední době je jich relativně dost, hlavně díky festivalu v Litomyšli a většímu počtu cyklistů, ale přicházejí sem i školní výlety a výpravy důchodců," uvedl místopředseda Spolku přátel Růžového paloučku a správce areálu František Krejčí.

Tenkrát před 90 lety dorazil na Růžový palouček senátor Alois Jirásek, v pozdějších letech například Milan Uhde, Petr Pithart, Vladimír Špidla a další osobnosti. Letos vystoupí s hlavními proslovy univerzitní profesoři Jan Sokol a Petr Pokorný.

O hudební část se postarají kytarový virtuóz Štěpán Rak, operní pěvci Leoš Krejčí a Václava Krejčí Housková a Cimbálová muzika Jožky Severína. Kulturní částí programu provede, jako již každoročně, herec Alfred Strejček.

"Mistr Alfred Strejček si této akce moc cení, říká, že nezná podobnou v České republice, která připomíná historii a přitom má takový náboj. To mě nakopne, mám pocit, že není zbytečné, co děláme," uvedl Milan Fikejz, podle kterého účast na akci přislíbil i známý kněz Tomáš Halík, ačkoli není uveden v oficiálním programu slavnosti.